Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Strhnout plot za každou cenu: násilné demonstrace na hranicích Gazy už popáté

30. 4. 2018, -rjw-  |  Blízký východ

GAZA – Už popáté vyšly tisíce Palestinců k pátečním demonstracím v pásmu Gazy, na její hranici s Izraelem. Demonstranti povzbuzení odpoledním proslovem představitelů Hamásu se pokusili strhnout druhý ostnatý drát a proniknout na izraelské území – nebo alespoň do hraniční zóny. Izraelské jednotky reagovaly střelbou gumových projektilů a ostrých nábojů, někde granáty. Tři lidé na místě zemřeli, dalších 1000 je zraněných (podle údajů Ministerstva zdravotnictví v Gaze), z toho někteří kriticky. Zda po střelbě zemřel i čtvrtý účastník, jemuž bylo podle palestinských zpráv 15 let, se zatím nepodařilo ověřit. Několik palestinských svědků prohlásilo, že mezi demonstranty byli dva muži ozbrojení pistolemi, kteří na vojáky IDF několikrát vystřelili a pak uprchli. Vojáci v reakci hodili do skupiny lidí ruční granát a několik jich zranili.

Armáda tvrzení o tom, že by na vojáky někdo střílel, nepotvrdila. – Což je přinejmenším podivné vzhledem k tomu, že izraelská strana má tendenci sílu a nebezpečnost demonstrací zdůrazňovat, podle kritiků proto, aby ospravedlnila použití střelby.

Naprostá většina demonstrantů byla ovšem bez střelných zbraní. Vzdor tomu, že Hamás označuje demonstrace za „pokojné“, užívali „tradiční“ zápalné lahve a kameny. Část demonstrantů byla také vybavena háky, navijáky a nůžkami na železo ke zničení plotu. Druhou překážku se jim podařilo poškodit i přes to, že drát je pod elektrickým proudem a střežený kamerami. Během týdne byly zaznamenány pokusy o noční ničení bezpečnostních kamer a jeden mladistvý byl zatčen.

Příprava na 15. květen

Pokus o zdolání plotu byl podle mluvčího IDF mimořádně energický: „Poprvé jsme se setkali s tak synchronizovaným a soustředěným útokem na plot,“ řekl podplukovník Jonathan Conricus pro NY Times. „Byl to rychlý pohyb a zá se, že s jasným záměrem. Vypadalo to, jako by nedbali na nebezpečí, kterému čelí.“

Účastníci Pochodu návratu, jak demonstrace nazývají, požadují návrat uprchlíků, žijících několik generací v Pásmu Gazy, na území, z nichž uprchli nebo byli vyhnáni při válce za nezávislost. Akce by měla vyvrcholit při 70. výročí Nakby (= katastrofa) jak Palestinci nazývají vznik státu Izrael.

Do minulého víkendu bylo při nepokojích zabito na 40 lidí. OSN od konce března požaduje, aby se Izrael napříště „vyhnul střelbě do dětí“ a vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raad Al Husajn o víkendu Izrael vyzval, aby se přestal vůči protestujícím užívat ostré náboje. Připojila se také Amnesty International s požadavkem zbraňového embarga vůči Izraeli. Otázkou je, co přinese 15. květen.