Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Šéf syrské opozice navrhuje výměnu syrského nároku na Golany za izraelskou pomoc

17. 3. 2014, redakce |  Blízký východ

Syrská opozice je ochotná vzdát se nároků na Golanské výšiny výměnou za izraelskou finanční a vojenskou podporu v boji proti syrskému prezidentovi Bašaru Asadovi. Přední představitel syrské opozice Kamal al-Labwání to sdělil deníku Al Arab. „Proč bychom neměli prodat Golanské výšiny, když je to lepší než ztratit Sýrii a Golany najednou“, sdělil deníku Labwání, ostřílený disident a zakládající člen Syrského národního výboru. „Dokud budeme my Syřané chtít zničit Izrael a Izraelce, je jen přirozené, že Izrael bude pokračovat v podpoře Asada, který proti Izraeli nezvedl ani malíček. Nakonec s Izraelem podepíšeme mírovou dohodu. Proč to popírat?“, prohlásil také. Labwání, zakladatel opoziční strany Liberální demokratická unie, který strávil téměř deset let v syrském vězení, navrhl, aby Američané přeměnili Golanské výšiny na „mezinárodní mírovou oblast“, která by byla otevřena celému světu. To vše výměnou za izraelské zavedení bezletové zóny nad některými oblastmi v jižní Sýrii, kterým by byla základnám opozičních jednotek poskytnuta ochrana před nálety jednotek prezidenta Assada. Izrael by tak učinil pomocí svých obranných systémů a střel Patriot. Labwání odhadl, že Izrael by mohl poskytnout ochranu na ploše 100 km, která by zahrnovala Damašek, město Daraa a syrsko-libanonskou hranici západně od hlavního města.

Dle Labwáního by mohli izraelští Drúzové a Arabové vystupovat jako prostředníci mezi izraelskými představiteli a Syřany. Labwáního nevšední prohlášení nebylo ovšem syrskou opozicí přijato. Dle jordánského deníku Al-Arab Al Jawm podepsaly desítky členů syrské opozice proti Labwáního návrhu protestní petici.
Izrael získal kontrolu nad Golanskými výšinami během Šestidenní války v roce 1967. Po válce opustilo oblast asi 120 tisíc syrských obyvatel. Dnes na území žije přibližně 20 tisíc Drúzů; většina z nich si ponechává syrské občanství.
Jednotky syrské vlády podporované libanonskou teroristickou organizací Hizballáh získaly v neděli (16. 2.) vládu nad městem Jabrúd, které bylo poslední baštou opozičních jednotek. Ty byly z města vyhnány a prezident Assad má tak úplnou kontrolu nad pozemní cestou spojující syrské hlavní město Damašek s přístavem Aleppo na pobřeží Středozemního moře.