Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Saudská Arábie pomůže Izraeli v případném útoku na Irán výměnou za pokrok v jednáních s Palestinci

25. 2. 2015, -jg- |  Blízký východ

RIJÁD – Představitelé Saudské Arábie projevili svou ochotu pomoci Izraeli v útoku na iránský jaderný program včetně uvolnění svého vzdušného prostoru pro přelet izraelských stíhaček. Předtím by však museli vidět pokrok ve vývoji palestinsko-izraelských mírových jednáních. Nejen Izrael, ale i arabské sunnitské vlády se cítí být znepokojeny iránským jaderným programem. Jde především o Saudskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Katar a Egypt. Z debaty mezi nimi vyplývá, že nyní by se závody ve vyzbrojování nukleárními zbraněmi mohly přesunout na Blízký východ.

Přelet izraelských letounů saudským vzdušným prostorem by pro Izrael znamenal především získání drahocenného času a ušetření paliva oproti druhé možnosti, která by znamenala letět kolem Perského zálivu. Za svou pomoc by saudské království požadovalo „znatelný pokrok” v izraelsko-palestinských jednáních. Arabské sunnitské státy se podle amerického deníku Wall Street Journal obávají, že dovolit šíitskému Iránu, aby rozvíjel nukleární technologie, povede okolní národy rovněž k získání takových technologií, kterými by předčily ty, které buduje Irán.

Zástupce Saudské Arábie sdělil, že upřednostňuje krach jednání s Iránem raději než špatnou dohodu. Podobná prohlášení udělal před časem i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ačkoliv si arabští diplomaté dávali dobrý pozor, aby se jejich stanoviska v ničem nepodobala těm, které zastává Izrael, většinu obav společně sdílejí. Jeruzalém a Rijád dosud nenavázaly žádné diplomatické vztahy, ale už několik let se do médií občas dostanou zprávy o společném postupu proti sdílené hrozbě – jadernému Iránu.