Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Raketový útok na Damašek, za nímž měl stát Izrael, prý vážně poškodil íránské sklady zbraní

16. 9. 2018, -rjw- |  Blízký východ

DAMAŠEK – V sobotu 15. září večer došlo k útoku na Mezinárodní letiště v Damašku. Ve skladištích vydávaných za objekty OSN a logistického gigantu DHL se podle Chadašot TV nacházely dodávky zbraní z Teheránu. Byly určené prorežimním silám prezidenta Bašára Asada a íránským Revolučním gardám, operujícím na syrském území. Z útoku obvinila Izrael nejprve syrská agentura SANA, s odvoláním na ni převzala zprávu další média. Podle téhož zdroje se syrskému obrannému systému podařilo několik raket zneškodnit. SANA zveřejnila fotografii obranného zásahu, neuvedla však žádné zprávy o rozsahu škod, ani zda nedošlo ke zranění pracovníků objektů či dokonce ztrátám na životech.

Rami Abdel Rahman, šéf britské monitorovací skupiny pro sledování stavu lidských práv v Sýrii (Syrian Observatory for Human Rights), uvedl pro agenturu AFP, že rakety způsobily „vážné škody na skladišti zbraní“.

Počátkem září IDF potvrdila, že od začátku roku provedla v Sýrii útoky na více než 200 cílů náležejících íránským silám nebo šíitskému hnutí Hizballáh. Cílem těchto aktivit je zabránit Íránu v usazení svých jednotek ve válkou zmítané Sýrii.