Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Průzkum: Co si o Velkém pochodu návratu myslí Palestinci?

10. 7. 2018, -rjw- |  Blízký východ

RAMALLÁH – Organizace Palestinian Centre for Policy and Survey Research (PCPSR) zveřejnila minulý týden výsledky průzkumu veřejného mínění, který proběhl mezi 25. červnem až 1. červencem na Západním břehu Jordánu a v Gaze. Pozoruhodné jsou zvláště výsledky týkající se demonstrací v rámci tzn. Velkého pochodu návratu. PCPSR je výzkumná organizace a think tank, zaměřující se na aktuální politické události, týkající se Palestinců na Západním břehu a v Gaze. Sídlí v Ramalláhu. Průzkumy veřejného mínění provádí pravidelně, vždy s přihlédnutím k aktuálnímu politickému a společenskému dění. Z průzkumu například vyplývá, že většina Palestinců považuje spíše než za spontánní protesty Velký pochod návratu za akci Hamásu. Účast na nich by podpořila zhruba polovina dotázaných, ačkoliv 74 % si myslí, že dosáhly jen chabých výsledků.

Odpověď na otázku, kdo/co iniciovalo a kdo organizuje demonstrace v rámci Pochodu návratu, byla různá u obyvatel Západního břehu a Pásma Gazy různá: 38 % dotazovaných ze Západního břehu si myslí, že iniciátorem a organizátorem je občanská společnost (jinými slovy, že jde o spontánní protesty), Hamás za hlavního činitele považuje 37 %. Naopak v samotném Pásmu Gazy přičítá zásluhu či zodpovědnost za protesty Hamásu 61 % respondentů. – Tedy většina obyvatel Gazy nepovažuje demonstrace u hranic s Izraelem za spontánní projevy občanů, nýbrž za organizované akce Hamásu.

Přibližně polovina (51 %) Gazanů podporuje nebo je ochotná podpořit účast rodinných příslušníků či přátel na protestech. Na Západním břehu je podíl podporovatelů nepatrně vyšší (54 %). – Jinými slovy, polovina Gazanů není pro to, aby se někdo z rodiny zúčastňoval demonstrací ani pasivně, tedypouhou přítomností; o vypouštění draků a balónků se zápalným materiálem nebyla v průzkumu zmínka.

Jen 21 % Gazanů se domnívá, že pochody dosáhly svého cíle – naopak podle 74 % nedosáhly ničeho, nebo jen chabých výsledků. – Jinými slovy, téměř tři čtvrtiny Gazanů nejsou s výsledky protestů spokojeni (ať už si o jejich záměru myslí cokoli).

Kdo za to může?

Jednou z (pravidelných) otázek průzkumu bylo, co je nejspolehlivějším prostředkem k vytvoření nezávislého palestinského státu. Zde jsou čísla uváděna společně pro Západní břeh i Pásmo Gazy: Podle 39 % jsou to politická vyjednávání (oproti 31 % v minulém čtvrtletí). Za největší současný problém Palestinců (další pravidelná otázka) pak 27 % považuje dle vlastních slov izraelskou okupaci a osady, 25 % chudobu a nezaměstnanost, 22 % uzavření pásma Gazy a 21 % korupci ve veřejných institucích.

Palestinci na obou zkoumaných územích považují nynější situaci za velký problém (spokojena se cítí 4 % lidí ze Západního břehu a 17 % z Gazy), nejsou však už jednotní v tom, kdo za jejich situaci může. Pro většinu je hlavním viníkem Izrael, ale kolem čtvrtiny dotazovaných klade vinu palestinské samosprávě a prezidentu Abbásovi nebo Hamásu.

Nezdá se přitom, že by Hamás ztrácel na síle (volilo by ho 38 % z Gazy a 28 % Západního břehu), ale pokud je vnímán za hlavní hybnou sílu současných protestů, pak není jeho aktivita vnímána jako úspěšná – a ani příliš prospěšná. Otázkou zůstává, nakolik Palestinci věří jiným možnostem, nebo si je alespoň umí představit. Zatím se zdá, že alternativy (kromě Abbásova Fatahu) se příliš nenabízejí.