Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Protesty v Gaze platí Írán, tvrdí izraelská rozvědka Šin Bet

14. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelská tajná služba Šin Bet dnes oznámila, že zadržela dva teroristy z řad Hamásu, jimž se podařilo proniknout do Izraele. Při výslechu údajně přiznali, že protesty konané v rámci hnutí „Velký pochod návratu“ jsou financované přímo z Íránu. Oba pachatelé, Jahjá Eile (19) a Salím Abú Dahír (21), měli být zatčeni na konci dubna, když poškodili hraniční plot a pronikli do Izraele. Při výslechu uvedli, že měli za úkol odstranit bezpečnostní kameru na plotě a že stejné instrukce mají další skupiny teroristů, které mají zaútočit během úterý 15. května, na výročí Nakby, palestinské „katastrofy“. Podle téhož zdroje je to právě Írán, kdo platí civilnímu obyvatelstvu pneumatiky, hořící draky a balónky vypouštěné na izraelské území (respektive zápalné látky do nich). „Samotní agenti Hamásu mají zákaz chodit k hranici, aby nebyli zabiti nebo zajati jednotkami IDF,” stojí v prohlášení Šin Bet.

„Až plot padne, mají ozbrojení a krytí masami lidí proniknout do Izraele a provádět teroristické útoky,“ uvádí Šin Bet dále.

Další zadržený, jež byl s dalšími dvěma rezidenty Gazy zadržen 4. května a jehož jméno nebylo uvedeno, měl u výslechu přiznat, že agenti Hamásu se snaží přemlouvat děti k ničení hraničního plotu a bezpečnostních kamer. To byl údajně případ třináctiletého chlapce, kterého v noci 4. května postřelila izraelská armáda, když se snažil ukrást jednu z kamer.

„To je dokazuje cynické zneužívání nevinných dětí a civilistů ze strany Hamásu, při němž dochází k ohrožení na životech,“ uvádí k tomu Šin Bet. Zpráva byla zveřejněna den před 15. květnem, kdy pravděpodobně nepokoje vyvrcholí.