Dnes je 4. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Při protestech desítek tisíc Palestinců u hranic s Gazou zabito devět lidí a stovky zraněny. EU kritizuje užití síly

9. 4. 2018, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Odhadem dvacet tisíc Palestinců se v pátek (6.4.) shromáždilo v blízkosti hranic Gazy s Izraelem k druhé protestní demonstraci, nazvané „Pochod návratu“. Ani tentokrát se střety demonstrantů zapalujících pneumatiky a útočících na izraelské vojáky kamením a zápalnými lahvemi neobešly bez obětí na životech – podle údajů palestinských představitelů bylo devět Palestinců zastřeleno a až tisíc zraněno, z toho téměř tři sta zranění (293) měla údajně na svědomí střelba do davu. Jedním z mrtvých byl i palestinský novinář Jásir Murtadža. Izraelská armáda tvrdí, že důvodem střetů je snaha prolomit bezpečnostní plot, aby na území Izraele mohli vnikat teroristé. Evropská unie vyzvala obě strany k „maximální umírněnosti“ a uvedla, že počty mrtvých „vedou k vážné pochybnosti o přiměřenosti užití síly ze strany Izraele“, v Radě bezpečnosti OSN zablokovaly Spojené státy už podruhé prohlášení podporující právo Palestinců na „pokojné demonstrace“. Hamás mezitím stihl prohlásit, že Palestinci mají nakročeno k „revoluci“, že „Gaza je svobodná“ a chystají se „prorazit hranice a pomodlit se v mešitě Al-Aksá“ v Jeruzalémě.

Při druhém „Pochodu návratu“, jehož se účastnilo poněkud méně než v minulém týdnu (odhadovaných 20 tisíc demonstrantů oproti 30 tisícům o týden dříve), docházelo opět k ostrým srážkám protestujících s izraelskou armádou. Demonstranti pálili pneumatiky a házeli zápalné lahve a kameny na vojáky, ti odpovídali slzným plynem a střelbou.

Podle zdrojů Hamásu bylo při srážkách zraněno přes 1000 osob, z toho 293 ostrou palbou – vážně zraněno je podle těchto údajů 25 lidí. Mezi stovkami zraněných má být 25 žen a 48 nezletilých. Údaje poskytnuté ministerstvem zdravotnictví vlády Hamásu IDF nepotvrdila, případy zastřelených má ještě prošetřit. Celkem bylo za posledních deset dnů zabito přinejmenším 31 Palestinců.

„Protestující se pokusili zničit a překročit bezpečnostní plot pod rouškou dýmu valícího se ze spalovaných pneumatik. Také se pokusili o teroristické útoky, vrhali výbušná zařízení a zápalné lahve. Naše síly zabránili prolomení bezpečnostního plotu,“ uvedla izraelská armáda v pátek večer.

Kromě demonstrací na hranici s Gazou se v pátek konala i demonstrace mezi izraelskými Araby k vyjádření solidarity s Palestinci v Gaze. Konala se v galilejském Schachnínu a účastnilo se jí asi 1500 lidí, včetně arabských poslanců Knesetu.

Za nejasných okolností zastřelen také palestinský novinář

Mezi zabitými u hranic Gazy byl také palestinský novinář Jásir Murtadža, který se demonstrace účastnil, aby o ní podal reportáž. Podle zpráv tiskových agentur byl zastřelen, když se ocitl asi sto metrů od hranic, na sobě měl vestu s nápisem „Press“, identifikující ho jako novináře, a v ruce měl fotoaparát. Postřeleno bylo údajně i pět dalších novinářů takto označených.

Izraelská armáda k tomu vydala prohlášení, že na novináře nestřílela záměrně a že incident vyšetřuje. Ministr obrany Avigdor Lieberman k tomuto incidentu uvedl, že „kdokoli užívá dronů a posílá je nad vojáky IDF, musí vědět, že se vystavuje nebezpečí“ (Murtadža skutečně užíval k pořízení záznamů drony, což se podle izraelského rozhlasového zpravodajství dělo i ve chvíli, kdy byl zastřelen; palestinští reportéři z místa však toto popírají). Lieberman dodal: „Už jsme tu měli desítky případů, kdy teroristé z Hamásu užívali sanitek, vydávali se za příslušníky Červeného půlměsíce nebo byli převlečeni za novináře. Nemůžeme nic riskovat.“

„Kráčíme do Jeruzaléma, miliony mučedníků”

Jeden z vůdčích představitelů Jahja Sinwar se na demonstraci ukázal a byl přivítán jako hrdina. Stovky lidí při jeho příchodu skandovaly „kráčíme do Jeruzaléma, miliony mučedníků!“ Sinwar pak palestinským demonstrantům řekl: „Vyšli jsme dnes ven, abychom řekli světu, že Gaza je svobodná… Vybuchneme-li, pak vybuchneme proti izraelské okupaci.“ Dodal, že svět má vidět, „co učiníme, až prorazíme hranice a budeme se modlit v mešitě Al-Aksá.“

Jiný představitel Hamásu, jeho mluvčí Fawzy Barhúm, napsal na svém twitterovém účtu: „Pochod návratu vysílá do světa zprávu, že jsme se rozhodli zahájit revoluci a vydláždit si cestu ke svobodě.“

Hamás rovněž oznámil, že rodinám zabitých i zraněných demonstrantů poskytne odškodné ve výši 200-500 dolarů pro rodiny zraněných a 53000 dolarů pozůstalým po těch, kteří byli zabiti.

Hranice Gazy a Izraele při druhém “Pochodu návratu”, pátek 6. dubna 2017

USA varují Palestince před násilnostmi, EU a OSN kritizují Izrael za užití síly

Na dění v Gaze se objevily také reakce ze zahraničí. Zatímco OSN apelovala na Izrael, aby jednal s „nejvyšší opatrností“, Bílý dům vyzval Palestince, aby jejich demonstrace byly pokojné a aby se nepřibližovali za pásmo 500 metrů od hranic.

„Odsuzujeme vůdce a protestující, kteří volají po násilí a vysílají demonstranty – včetně dětí – až k bezpečnostnímu plotu, ačkoli vědí, že zde mohou být zabiti. Namísto toho vyzýváme k tomu, aby se všechny strany soustředily na hledání řešení vážné humanitární situace, jíž Gazané čelí,“ řekl Jason Greenblatt, americký zmocněnec pro Blízký východ.

USA také v pátek zablokovaly žádost Rady bezpečnosti OSN, v níž se vyjadřovala podpora právu Palestinců na „pokojné demonstrace“ a také úsilí o nezávislé vyšetření průběhu demonstrací, při nichž přišlo několik desítek Palestinců o život. Čtrnáct z patnácti zemí zastoupených v Radě bezpečnosti hlasovalo pro tuto deklaraci, Spojené státy ji však vetovaly.

Evropská unie pak v sobotu po protestech uvedla, že násilí a počet mrtvých mezi palestinskými demonstranty vede k „vážným pochybnostem o užití přiměřené síly ze strany Izraele“. Tomuto tématu je třeba věnovat pozornost, sdělila EU ve svém stanovisku. Dále vyzvala Izrael, aby jednal „nanejvýš obezřetně“, a dodala: „Prioritou nyní musí být vyhnout se jakékoli další eskalaci násilí a ztrátám na životech.“

Současně EU vyzvala palestinské představitele k tomu, aby umožnily Palestinské samosprávě převzít kontrolu nad Gazou, což je podle EU „klíčové pro to, aby se situace obyvatel v Gaze zlepšila“.