Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Při pátečních protestech v Gaze byla zastřelena dobrovolná zdravotnice

2. 6. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Jednu zabitou Palestinku a 40 zraněných si vyžádaly páteční (1. června) střety na izraelské hranici s Gazou. Násilné protesty dále pokračují. Obětí byla dobrovolnice ošetřující zraněné. Razan al-Najjarová (21) byla jednou z mnoha studentů a studentek zdravotnických škol, kteří ošetřují zraněné. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze byla zasažena do krku a měla na sobě v kritické chvíli bílý zdravotnický plášť (Haaretz). Údajně „zřetelně dala ruce nad hlavu, ale izraelští vojáci stříleli a byla zasažena do hrudi“ (al-Džazíra). Další okolnosti nejsou zatím známy, ale je pravděpodobné, že se tato mladá žena stane další z „tváří protestů“. Páteční demonstrace dnes podpořilo na 300 lidí v Haifě protestním pochodem, jehož se zúčastnili také arabští poslanci Knesetu Ayman Odeh a Yusef Jabareen, stejně jako předseda Vysokého arabského monitorovacího výboru Muhammad Barakeh. Proti pochodu vyšli do ulic stoupenci krajní pravice. Na místě zasahovala policie která od sebe oba tábory oddělila.

Izraelští hasiči se mezitím potýkali s požáry v blízkosti izraelských komunit u hranic s Gazou. Izraelská armáda napočítala na pěti místech při hranici tisíce demonstrujících, kteří zde pálili pneumatiky a pokoušeli se poškodit bezpečnostní infrastrukturu. Jeden protestující rovněž zahájil na vojáky palbu a dalšímu Gazanovi se podařilo překonat severní hranici, odpálit zde proti pozicím IDF ruční granát a vrátit se zpátky do Gazy.

Ve čtvrtek vyplula do Gazy dodávka zdravotnického materiálu v hodnotě 400 000 šekelů. Obsahuje především léky a další potřeby, které v Gaze akutně chybí, součástí bylo i 10 plně vybavených nemocničních lůžek pro jednotky intenzivní péče. Vše bylo zakoupeno ze sbírky, která v Izraeli probíhá pod záštitou hnutí Lékaři za lidská práva (Physicians for Human Rights – PHP). Dodávku doprovází delegace izraelských lékařských specialistů, kteří budou pomáhat s léčbou a zároveň školit zdravotníky v Gaze.