Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Při historické návštěvě Netanjahu přivítá v Izraeli egyptského ministra zahraničí

10. 7. 2016, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA/JERUZALÉM – Premiér Izraele Benjamin Netanjahu potvrdil úmysl setkat se v neděli 10. července s ministrem zahraničí Egypta Samechem Šukrym ohledně izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Šukryho příjezd do Izraele je první oficiální návštěvou takto vysokého egyptského představitele po více jak devíti letech. Očekává se, že Šukry při své návštěvě mimo mírové iniciativy egyptského prezidenta Abdelfattáha al-Sisiho, s níž Netanjahu souzní, zmíní i francouzskou mírovou konferenci, k níž se Izrael staví spíše odmítavě. Na setkání se zároveň bude připravovat i Netanjahuova druhá cesta do Egypta. Před dvěma týdny se Šukry setkal v Ramalláhu s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, od něhož měl egyptskému prezidentu přetlumočit „důležité, nicméně tajné“ informace. Poté, co v květnu volal egyptský prezident al-Sisi po mírových jednáních, Netanjahu vyjádřil vůli se jich spolu s Palestinci, Egypťany a dalšími arabskými národy účastnit. Tento postup však utrpěl trhliny ve chvíli, kdy byl v křesle izraelského ministra obrany Moše Jaalon vystřídán Avigdorem Liebermannem.

Patrně ve snaze ustoupit Egypťanům pak Avigdor Liebermann ve své inaugurační řeči prohlásil, že „řeč egyptského prezidenta al-Sisiho vytvořila skutečnou příležitost, a my se musíme snažit ji zcela využít.“ Palestinští představetelé odhadují, že al-Sisiho vliv na palestinské vedení ve spojení s mírovou iniciativou zvyšují šance na její přijetí. Egypt a Izrael zase sdílejí stejné bezpečnostní riziko, a tak je proto nepravděpodobné, že by Izraelci egyptskou iniciativu odmítli, zvláště po nedávných prohlášeních Benjamina Netanjahua, že chce s Mahmúdem Abbásem jednat přímo.

„Tato návštěva je důležitá v několika věcech,“ řekl v sobotu Netanjahu. „Jednak ukazuje, jak se proměňují vztahy mezi Izraelem a Egyptem, a jednak se na ní bude jednat o důležité iniciativě prezidenta al-Sisho, který kvůli pokročení v mírovém procesu apeloval na jak Palestince, tak na ostatní arabské státy.“

Mírová iniciativa egyptského prezidetna al-Sisiho vznikla jako část snah někdejšího britského premiéra Tonyho Blaira, který dělá al-Sisimu osobního poradce. Blair se snažil do této iniciativy přivést zajedno Netanjahua i opozičního lídra Jicchaka Herzoga, což by zformovalo vládu národní jednoty v Izraeli. Ta ale padla společně s neúspěšnými jednáními mezi Herzogem a Netanjahuem a následným přizváním do vládní koalice strany Izrael náš dům dnešního ministra obrany Liebermanna. Po tomto rozšíření koalice musel Netanjahu dát Egyptu diplomatickými cestami několikrát najevo, že přijetím Liebermanna do vlády se nesnížil jeho závazek k Sisiho mírové iniciativě.