Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Podle egyptského ministra školství studenty v zemi ohrožují informace o Izraeli, Židech a homosexuálech – a Erasmus

21. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

KÁHIRA – Kancelář egyptského ministra školství Mahmúda Abu al-Nasra zaslala rektorovi nejmenované egyptské univerzity dopis, označený jako „důvěrný, důležitý a vysoce naléhavý“. Stojí v něm mimo jiné, že nebezpečím pro egyptské vysokoškoláky na výměnném studijním pobytu „Erasmus“, v jehož rámci vysokoškolští studentu stráví vždy určitý počet semestrů na škole v cizí zemi, je výuka o „přijímání jinakosti“, homosexualitě, Židech a Izraelcích. Deník Haaretz nedávno část dopisu zveřejnil spolu s analýzou svého komentátora Zviho Bar’ela. Ten dopis získal zřejmě od zaměstnance některé z egyptských univerzit a zveřejnit jej směl pouze pod záminkou anonymity.

„Drahý Dr. XY, ctihodný univerzitní prezidente, je mně potěšením zaslat Vaší excelenci mé pozdravy a informovat Vás, že jsem dostal dopis od náměstka ministra národní obrany, týkající se přání [studentského výměnného] programu Erasmus EU spolupracovat s egyptskými univerzitami na výběru kandidátů z řad studentů. Ti by měli v rámci studia mimo Egypt odcestovat do Evropy. Zjistili jsme, že záměrem některých studijních kurzů [v Evropě] je vyvolat nejistotu v hodnotách a konceptech (homosexualita, přijímání jinakosti, zvláště pak Židů, Izraelců, atd.) a mají za cíl rozbít společnost a rodinu a poškodit národní základy. Proto Vás s veškerou úctou žádám, abyste nespolupracoval s těmito kurzy, aniž byste k tomu předem dostal bezpečnostní povolení.“

Ohrožující „jiní“

Zvi Bar’el dopis získal pravděpodobně od zaměstnanců některé z egyptských univerzit, zveřejnit ho směl jen pod podmínkou anonymity. V článku ironicky poznamenává, jak je to s tou obranou Egypta zvláštní: Je v pořádku s Izraelem obchodovat, spojovat se s ním v boji proti terorismu, kupovat od něj zemní plyn, ale jak dojde na kulturní vlivy, hrozí nebezpečí. – A podobné, dodává redakce Ztis.cz, to podle dopisu bude s EU.

Je pravda, pokračuje Bar’el, že vůči izraelským osnovám (základních a středních škol), z nichž byli vyřazeni někteří palestinští autoři i román o lásce Araba a Židovky, může mít Egypt výhrady. Nejde tu ale jenom o Izrael, Židy a homosexuály, jsou i další „jiní“. Ti se nenacházejí „venku“ v Evropě, ale v samotném Egyptě. Jsou to podle něj intelektuální elity, v současné diskusi kolem (již staženého) návrhu na zákaz zakrývání tváře bouřlivě diskutující o nutnosti prosazování lidských práv. A ještě před nimi samotné ženy, které o sobě chtějí čím dál víc rozhodovat samy.