Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Pochod návratu pokračuje: IDF zničila v Gaze tunel Hamásu, podruhé hořel hraniční přechod Keren Šalom

13. 5. 2018, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Palestinští demonstrující v Gaze v pátek 11. května zdemolovali vlastní připojení na plyn, naftu a elektřinu z Izraele již podruhé během týdne. Jak tento, tak minulý pátek zapálili palestinskou stranu hraničního přechodu Keren Šalom, přičemž škoda na infrastruktuře je odhadována na víc jak 30 milionů NIS (asi 180 milionů Kč). Na izraelské straně, konkrétně v lese u kibucu Beeri a Kfar Aza zas bojovali hasiči s rozsáhlými požáry, jež zapříčinily létající draci z Gazy, nesoucí zápalné léhve. Během pátku IDF zatkla rovněž tři Izraelce, kteří chtěli podobného zápalného draka vyslat do Gazy a ještě si to nafilmovali. „Existují extremisté a existují idioti. A nejhorší je kombinace obojího,“ prohlásil o nich na Twitteru poslanec Amir Perez (Sionistický tábor). Drak spadl u kibucu Nachal Oz, kde zapálil okolní porost. V sobotu IDF zneškodnila tunel Hamásu, který ústil jen několik metrů od izraelského území u pěšího hraničního přechodu Erez. Jde o už devátý zničený tunel za poslední rok.

Izraelská armáda uvedla, že zničila od 30. října v pořadí již devátý teroristický tunel Hamásu, který začínal u Beit Hanúnu a ústil jen několik metrů od izraelského území. Podzemní infrastrukturu zasáhla několika nálety v sobotu večer. Pět z již zničených tunelů Izraelci vedlo přes hranici Gazy do Izraele a mělo sloužit k infiltraci na izraelské území a únos nebo útoky na civilisty. Další čtyři byly vnitrozemní tunely v Gaze sloužící především jako sklad munice a pro přemísťování militantů.

Během soboty armáda rovněž uzavřela hraniční přechod Keren Šalom do doby, než budou „rozsáhlé škody“, které napáchaly žhářské útoky na plynovod, elektrickou infrastrukturu a dopravní pás sloužící pro přesun zboží, opraveny. Už podruhé v týdnu palestinští demonstrující v Gaze zapálili infrastruktury přívodu plynu, ropy a elekřiny do Gazy. „Jde o cynický čin, který zraňuje blahobyt obyvatel Gazy a humanitární úsilí Izraele a mnoha dalších zemí,“ reagovala tehdy IDF. V sobotu v noci však IDF dovolila přes přechod Keren Šalom převoz šesti kamionů se zdravotnickým vybavením do Gazy, navzdory poškození místa.

V minulých týdnech Palestinci z Gazy posílali do Izraele zápalné draky, jež způsobily požáry lánů obilí a rozsáhlé škody na úrodě. Největší z požárů zaměstnal ve středu u kibucu Beeri deset hasičských týmů, které s ním bojovali šest hodin a zničil několik desítek akrů půdy. Tato nová taktika, kdy se po větru pustí papírový drak s vyobrazením hákového kříže nebo palestinské vlajky, přičemž k ocasu má připevněn Molotovův koktelj, byla uvedena Gazany až letos, při tzv. Pochodu návratu, který se opakuje od 30. dubna každý pátek, nyní už po sedmé, na hranici Izraele s Gazou a vrcholit má 14. května, kdy Izrael roku 1948 vyhlásil nezávislost. Protesty jsou povzbuzovány Hamásem, extremistickým hnutím vládnoucím v Gaze, a jejich cílem je „vymazání hranice“ a „osvobození a návrat do Palestiny“.

VIDEO: Zničení tunelu Hamásu u přechodu Erez izraelským letectvem