Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Po páteční konfrontaci na hranici s Gazou IDF zadržuje těla dvou mrtvých Palestinců

3. 4. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – Po pátečních násilných demonstracích na hranici Izraele a Gazy IDF potvrdila, že zadržuje těla dvou Palestinců, Masaba Salula a Mohameda Rabayu, kteří byli zabiti, když začali střílet na izraelské vojáky. Zatímco palestinští představitelé a Turecko mluví o tom, že Izrael „brutálně masakroval pokojné demonstranty“ – a Írán dokonce hovoří o „pesachovém krveprolití“ spáchaném Židy – IDF tvrdí, že většina z 17 zabitých na severní hranici Gazy byli operativci některých terorických organizací. K tomu zveřejnila seznam jmen 11 z nich, vždy s fotografií, pozicí a jménem organizace, k níž patří. Hamás později potvrdil, že 5 z nich bylo příslušníky militantního křídla Hamásu. Hamás v Gaze zadržuje těla Orena Shaula a Hadara Goldina, dvou vojáků padlých během bojů v tunelech v Gaze při vojenském konfliktu v létě 2014, a rovněž již několik let vězní dva živé izraelské občany. Hamásem zajatí Avraham Mengistu a Hisham al-Sayad jsou oba mentálně postižení.

V pátek 30. března se na 30 tisíc Gazanů přiblížilo k bezpečnostnímu plotu na severní hranici, která odděluje Gazu a Izrael. Podle Anshela Pfeffera, analytika listu Haaretz, který se v té době nacházel kilometr od hranice, drtivá většina protestovala nanejvýš 500 m od hranice, kde si lidé umístili stany. Malé skupinky mladých mužů se konstatně přibližovaly k plotu, proti němuž protestující valili zapálené pneumatiky a házeli molotovovy koktejly a kameny. Ti byli konfrontováni s granáty slzného plynu, svrženými z minidronů. A každých několik minut se jedinci přiblížili zcela k bezpečnostnímu plotu nebo jeho dalším instalacím s tím, že se je pokusili zničit nebo zapálit, v jednom případě i zahájili střelbu na vojáky. Ti se setkali se střelami sniperů. Od první chvíle bylo jasné, že u plotu nebudou masy lidí, ale přesto bude spousta násilí. „Hamás chce co největší množství kauzalit, ale teď ještě do toho nepůjdou naplno. Připravují se na vyvrcholení 15. května,“ řekl jeden z velitelů Pfefferovi.

Ostrá munice

„Stejně jako v jiných částech světa se i IDF poučila, že gumové projektily mohou rovněž zabít a i když mohou potlačit většinu davu, nejsou efektivní proti nejvíce determinovaným jedincům. Zkušení protestující (a během intifády se šestnáctiletí stanou zkušenými velmi rychle) se naučili, jak si bránit ústa a oči před efektem slzného plynu a armádní pušky nejsou uzpůsobené na to, aby dokázaly vystřelit gumové projektily přesně – z kratší vzdálenosti tak mohou zabít,“ popisuje Pfeffer, proč se IDF už během let intifád rozhodla užívat ostrou munici – ne pro všechny, jen speciálně vycvičené důstojníky a ostřelovače s teleskopickým zařízením na zbrani. Dodává ovšem, že i přes snahu cíleně trefit do kotníků a dolních končetin jen ty největší násilníky, míření na rychle se pohybující skupinku obklopenou mračny plynu, kouře a prachu, činí úkol takřka nemožným a bude kauzality způsobovat vždy. A ve stejné situaci, jako při intifádách, se IDF ocitla opět při páteční konfrontaci s Gazou.

PR válka Hamásu

„Izraelské jednotky to přehnaly, když konfrontovaly stovky demonstrujících Gazanů,“ řekl někdejší kandidát na amerického prezidenta a senátor Bernie Sanders na CNN. Palestinská mediální podpora sdílela na sociálních sítích fotografie plačících palestinských žen nad mrtvými těly svých členů rodiny a palestinských protestujících běžících pryč od hranice a ostřelovačů. Jedno video dokonce ukázalo mladého muže běžícího od bezpečnostního plotu, který je zasažen do zad a padá mrtvý k zemi. IDF později sdělila, že jde o člověka, který figuruje na seznamu členů Hamásu, a Hamás obvinila z editování a úpravy videí. Video se však dostalo do všech světových médií. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová volala po „nezávislém vyšetřování IDF“, speciální rezoluci odsuzující Izrael a žádající nařízení vyšetřování, kterou navrhl Kuvajt, se na půdě Rady bezpečnosti OSN podařilo zablokovat jen díky zásahu USA a papež František ve své nedělní velikonoční řeči v Římě vzpomněl 15 zabitých Palestinců s tím, že „konflikt zde nešetří nevinné“. Ozývali se však další světoví lídři, například bývalý předseda Sinn Fein Gerry Adams navrhl vyhostit izraelské diplomaty z Irska.

Právo návratu

Páteční demonstrace Gazanů byla jednou z nějvětších v posledních letech. Tzv. Pochod návratu má být voláním Palestinců, aby se navrátili na dnes izraelská území, která jejich předkové opustili roku 1948, během války za izraelskou nezávislost, kdy rodící se stát napadly okolní arabské armády. Většina z téměř dvou milionů lidí žijících v Gaze jsou potomky těchto palestinských uprchlíků. Pochody a masové protesty jsou plánovány až do 15. května, kdy Izrael slaví den vyhlášení nezávislosti, což Palestinci označují za „nakbu“, katastrofu. S návratem potomků palestinských uprchlíků však patrně v budoucnosti nebude souhlasit žádná izraelská vláda, protože by to znamenalo, že by se Židé ve svém státě stali menšinou. Izraelská pozice je taková, že palestinští uprchlíci a jejich potomci se stanou občany palestinského státu, jako se stali občany Izraele uprchlí Židé z blízkovýchodních zemí, kteří byli donuceni své domovy opustit kvůli tehdejší politice jednotlivých vlád.