Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Palestinský policista na Facebooku vyzýval k teroru a oslavoval Hitlera

5. 9. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Vysoce postavený palestinský policista Muhammad al-Sawítí z Dženínu byl v srpnu zatčen poté, co tajná služba Šin Bet zaznamenala jeho aktivity na sociálních sítích, které lze charakterizovat jako podněcování k násilí. Palestinská preventivní bezpečnostní služba, kde al-Sawítí pracoval, má přitom jako jeden z úkolů mařit pokusy o organizaci teroristických útoků. Na jeho facebookovém profilu se vedle toho, co podle Šin Bet lze charakterizovat jako „extremistický obsah přímo vybízející k násilí“, objevovala také oslava již provedených útoků a fotografie nacistických pohlavárů – například fotografie hajlujícího Hitlera s arabským popiskem: „Potřebujeme nového Hitlera.“

Na jiných fotografiích se vedle Hitlera objevoval i hlavní architekt holocaustu Adolf Eichmann. Sawítí na svém profilu hlásal obdiv pro „lidi, jako jsou oni“ a volal po „podobných vůdčích osobnostech“. Jiná fotografie, kterou zveřejnil na svém profilu, obsahovala Skalní dóm na Chrámové hoře s popiskem, že za svatá místa je třeba „prolévat krev“.

V pondělí (4.9.) stanul Muhammad al-Sawítí před vojenským soudem v Judeji na Západním břehu. Zpravodajská služba Šin Bet v komentáři k této kauze zdůraznila velké nebezpečí, které představuje rozdmýchávání nenávisti a volání po násilí na sociálních sítích, které často může vést k teroru. Současně přislíbila, že bude „i nadále pracovat na neutralizování a maření internetového podněcování k teroru“.