Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Nejméně sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, zemřelo v ilegálním tunelu z Gazy odpáleném IDF

31. 10. 2017, -mk- |  Blízký východ

GAZA/JERUZALÉM – Napětí mezi Izraelem a Gazou vystoupalo poté, co izraelská armáda odhalila tajný tunel vedoucí z pásma Gazy na izraelské území a vyhodila ho do povětří. Při operaci či po ní zemřelo přinejmenším sedm Palestinců, zčásti příslušníků organizace Islámský džihád, kteří se zřejmě snažili proniknout na izraelské území, a dalších dvanáct Palestinců bylo zraněno. Tunel vedl z gazského města Chán Júnis až do blízkosti kibucu Kisufim, který se nachází nedaleko hranic s Gazou. Vzápětí po incidentu, který byl nejkrvavější od skončení konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014, se v Gaze sešly špičky tamních teroristických organizací, aby projednaly možnou odpověď. Podle médií volal Islámský džihád po okamžité koordinované vojenské reakci, zatímco Hamás se přikláněl k větší opatrnosti a součinnosti s Egyptem, aby se neohrozilo křehké dojednání palestinské jednoty mezi frakcemi Hamás a Fatah. Izrael v očekávání odvetného útoku raketami rozmístil do oblasti protiraketový systém Železná kupole a uzavřel vojenskou zónu u hranic s Gazou.

Podle hamásovského ministerstva zdravotnictví byli čtyři z mrtvých příslušníci Islámského džihádu, druhé největší militantní organizace v Gaze. Z těchto čtyř byli dva vysoce postavení velitelé – Arafat Abú Muršad a Hasan Abú Hasanajn. Další čtyři byli muži ve věku 25 až 32 let. Při záchranné operaci podle Hamásu zemřeli ještě dva příslušníci Hamásu. Izraelská televize Aruc 2 uvedla ve svém zpravodajství, že mrtvých Palestinců bylo při operaci 11, toto číslo však Hamás nepotvrdil.

Představitelé Hamásu incident ostře odsoudili jako „nebezpečnou eskalaci násilí, zaměřenou proti našemu lidu“ a jako „zoufalý pokus sabotovat snahy o obnovení palestinské jednoty“. „Prohlašujeme, že odpor proti okupaci ve všech svých formách a s použitím nejrůznějších prostředků je přirozeným a nezadatelným právem našeho lidu,“ uvedl Hamás a dodal, že stojí po boku Islámského džihádu: „Jsme bratři v džihádu a soudruzi v mučednictví.“ Samotná organizace Islámský džihád označila izraelskou vojenskou akci za „masakr“.

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman naopak ocenili práci izraelské armády a uvedli, že tunel hloubený z Gazy zřejmě už od roku 2014 byl objeven díky nové revoluční technologii, která umožňuje právě zjištění podobných podzemních staveb.