Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů: „Nemít vztahy s Izraelem bylo velmi, velmi špatné rozhodnutí...“

1. 4. 2019, -rjw- |  Blízký východ

ABÚ ZABÍ – Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Muhammad Gargaš volá po „změně strategie“ v izraelsko-arabských vztazích. Vyjádření přišlo v rámci velkého rozhovoru pro deník „The National“, zaměřeného na celkové hodnocení mezinárodních vztahů. Jeden z nejmocnějších lidí SAE se v něm zabýval tématy jako vztah k USA, politický islám nebo válka v Jemenu. Nynější řád světa je podle něj „velmi tekutý“ a pokud v něm Arabové chtějí prosperovat, musí vzít jeho proměny na vědomí. – Tak by se dalo shrnout poselství ministra zahraničí A. M. Gargaše. Politolog, který studoval na univerzitě G. Washingtona a doktorát získal na Cambridge, zastává ve vládě SAE dvě pozice: je ministrem federální národní rady SAE a ministrem zahraničí.

„Když se ohlížíme zpět na rozhodnutí, k němuž došlo před mnoha a mnoha lety, kdy se Arabové rozhodli nemít s Izraelem žádné vztahy, vidíme, že to bylo velmi, velmi špatné rozhodnutí,“ řekl Gargaš. Po desítky let už toto rozhodnutí komplikuje arabským zemím jakoukoli příležitost hledat řešení.

Ne dvojstátnímu řešení

„Tato strategická změna vyžaduje, abychom se dosáhli pokroku na mírové frontě. Pokud budeme pokračovat v nynější trajektorii, dojde během 10-15 let ke skutečné diskusi o rovných právech v rámci jednoho státu.“ Podle ministra Gargaše není dvojstátní řešení v současnosti reálné. „Torzovitý stát“ který by z dvoustátního řešení vznikl by podle něj nebyl pro nikoho praktický.

Vzhledem k tomu, že celá oblast podle Gargaše potřebuje „stabilní regionální systém“, je nezbytné dosáhnout řešení několika zásadních problémů: občanské války v Sýrii, války v Jemenu, a právě izraelsko-palestinského konfliktu.

Ne politickému islámu

Pokud v něčem ministr Gargaš nevidí naději pro Blízký východ, pak v politickém islámu. „Když se podíváte na politické islamisty, kteří převzali vládu v Egyptě a na jejich literaturu, vidíte, že mají stovky knih o segregaci mužů a žen – a jen velmi, velmi málo o fungování moderní ekonomiky.“

Pokud jde o ekonomiku i diplomatický vývoj, vidí Gargaš naději v nárůstu spolupráce mezi USA, Evropou a Čínou.