Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze vyňalo osmiměsíční Lajlu ze seznamu obětí IDF během Velkého pochodu návratu

29. 5. 2018, -rjw, jg- |  Blízký východ

GAZA – Ministerstvo zdravotnictví v Gaze oznámilo, že ze seznamu obětí pohraničních nepokojů vyňalo osmiměsíční holčičku Lajlu al-Ghandourovou. Nenašlo důkazy pro skutečnost, že by zemřela po nadýchání slzným plynem. Dívenka navíc trpěla vážnou vrozenou srdeční vadou. Nejasnosti provázejí zprávy o smrti dítěte od samého počátku. Již několik hodin poté, co k tragédii došlo, přinesla agentura AP anonymní výpověď gazanského lékaře, že holčička trpěla vrozenou vadou a nejspíš nezemřela během demonstrací. Za „neznámou“ uvedlo příčinu smrti i ministerstvo zdravotnictví, ale na seznam 62 obětí Velkého pochodu návratu z 14. května, z nichž 53 bylo operativců Hamásu či Islámského džihádu, ji původně zařadilo. Fotografie malé Lajly se však začala virálně šířit po sociálních sítích a krátce po pohřbu už byla „tváří krveprolití“.

Podle mluvčího ministerstva Ašrafa al-Qidry bylo dítě mrtvé, když do nemocnice dorazilo, a její rodina tvrdila, že se nadýchala slzného plynu vystřeleného izraelskou armádou (IDF) během protestů. „Nebylo na začátku jasné, zda zemřela kvůli tomu, či nikoliv. A tak jsme začali celou záležitost vyšetřovat,“ řekl Qidra. Dodal, že během týdnů, kdy Velký pochod návratu od 30. dubna do 15. května probíhal, zabila IDF 112 Palestinců. Podle Izraele bylo užití síly nezbytné, protože mnoho z demonstrujících, často ozbrojených, se pokoušelo překonat hraniční plot a vniknout do izraelských komunit sousedících s Gazou. „Je to velmi ožehavé téma. Okupační síly chtějí prokázat, že nebyla zabita vystřeleným slzným plynem. Neříkám, že byla. Ale je zapotřebí to vyšetřit,“ dodal mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze.

Za smrt Lajly obvinila její rodina IDF, fotografii dívky s obviněním sdílela i na sociálních sítích, avšak později americký deník New York Times citoval i členy rodiny, kteří sdělili, že dívka trpěla vrozeným srdečním onemocněním. Britský deník Guardian, který se dostal k předběžné zprávě o pacientce z nemocnice, kde byla Lajla přijata, uvedl, že v ní stojí, že trpěla „srdečními vadami od narození“, které způsobily „závažnou zástavu krevního oběhu a dýchání“. Zpráva nadýchání slzného plynu nezmiňuje.

Smrt dítěte, které ještě nemůže chápat politické spory dospělých, snadno vyvolá silné emoce. Přestože se ministerstvo zdravotnictví v Gaze podle všeho snaží věc poctivě vyšetřit, ve většině těch, kdo se setkali s obrázkem holčičky v bílé čepičce a pak snímků tělíčka neseného k pohřbu, zůstane dojem, že za její smrt nese zodpovědnost Izrael.