Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Milióny lidí v Íránu provolávaly smrt Americe a Izraeli při demonstracích na Den Al-Quds

13. 7. 2015, -mk, red- |  Blízký východ

TEHERÁN – Poslední pátek postního měsíce Ramadán patří v celém arabsko-muslimském světě takzvanému Dni Al-Quds, pojmenovanému podle arabského označení města Jeruzaléma. Svátek založený roku 1979 v Íránu má přivést do ulic všechny muslimy, aby demonstrovali solidaritu s Palestinci a „osvobození Jeruzaléma“. Po celém Íránu se akce zúčastnily miliony protestujících, kteří pálili izraelské a americké vlajky či plakáty s izraelským premiérem Netanjahuem, americkým prezidentem Obamou či se saúdským králem Salmánem. Prezident Íránu Hasan Rúhání se demonstrací nezúčastnil. Na začátku tohoto týdne se má podepsat jaderná dohoda mezi světovými mocnostmi a Íránem, kterou USA po velkých ústupcích se zástupci Íránu v pátek 10. července dojednaly.

Na demonstracích se také protestovalo proti Islámskému státu (IS) a proti Saúdské Arábii. V Teheránu byla součástí akce výsměšná nápodoba izraelského kontrolního stanoviště, kde muž a žena v izraelské vojenské uniformě a se zbraní v ruce postrkovali demonstranty a odmítali je pustit dál.

Akce se zúčastnili také vysocí představitelé íránských ozbrojených složek. Nejvyšší duchovní představitel Íránu, ajatolláh Alí Chameneí, napsal v souvislosti se Dnem Al-Quds na sociální síť Twitter: „V útlaku jsou vždy dvě strany: utlačovatelé a utlačovaní. My stojíme za utlačovanými a jsme proti jejich utlačovatelům.“

Rozsáhlejší demonstrace proběhly kromě Íránu také v Libanonu a v Iráku.