Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Libanon zakázal film Wonder Woman. Hlavní postavu totiž hraje Izraelka

31. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT – Libanonské ministerstvo financí chtělo zakázat film Wonder Woman, protože titulní roli ztvárnila Gal Gadotová, která je Izraelka. Podle libanonských anglofonních novin The Daily Star ministerstvo „využije všech dostupných prostředků“, aby uvedení filmu z americké produkce v Libanonu zabránilo. Později tento libanonský web oznámil, že středou 31. května počínaje byl tento film v Libanonu jeho vládou oficiálně zakázán. Země, která je stále s Izraelem oficiálně ve válečném stavu, má zákony, podle kterých je bojkotováno všechno izraelské zboží a libanonští občané mají zákaz do sousedního Izraele cestovat anebo jen být v kontaktu s Izraelci. Premiéra filmu byla zatím naplánována na středu 31. května a v Bejrútu bylo podle agentury AP dokonce možné spatřit k filmu plakáty. Jde tak o první film s Gal Gadotovou, který Libanon zakázal. Její další filmy jako Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti (2016) nebo Rychlí a zběsilí (2009) v zemi uvedeny byly, a to i přes velké protesty aktivistů podporujících bojkot.

Skupina podporující bojkot Izraele libanonské ministerstvo za jeho návrh film zakázat pochválila. Její členové se přitom ohání faktem, že Gadotová (stejně jako drtivá většina Izraelců) sloužila v izraelských obranných silách (IDF) a během vojenské ofenzivě v Gaze jim vyjádřila podporu. „Posílám lásku a modlitby všem klukům a holkám, kteří riskují svoje životy proti otřesným činům Hamásu, jehož členové se jako zbabělci schovávají za ženy a děti. My přetrváme, šabat šalom,“ napsala tehdy v roce 2014 Gadotová.

Proti normalizaci

„Izraelský voják. V Libanonu nemá místo,” vyšlo ve středu 31. května na titulce hlavních novin al-Akhbar. Podle Raniy Masriové, která se spolupodílela na kampani za zákaz filmu, je bojkot především o „sebeúctě a antinormalizaci” vztahů se zemí, s níž je Libanon dlouhodobě ve válce. „V první řadě je to Izraelka, a my nerozlišujeme mezi hodným a zlým Izraelcem,” řekla Masriová pro AP.

Prodané lístky

Někteří ale v Libanonu zákaz filmu kritizovali. „Prodali jsme mnoho lístků a teď to musíme zrušit,” řekl Isaac Fahed, manažer prodeje a distribuce společnosti Grand Cinemas, kde se měl film promítat v 16 až 18 kinech. „Budem zákaz respektovat, ale máme pár otázek,” dodal Fahed s tím, že předešlé filmy s Gadotovou v Libanonu zakázány nebyly a jsou k mání online nebo na DVD a dalších nosičích. „Nakonec bude jediným výsledkem.. že budou poškozena kina,” uzavřel Fahed.