Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Kybernetické tažení proti Íránu: „Dárek“ od Facebooku a Vocativu v podobě zrušení stovek falešných profilů

11. 2. 2019, -rjw- |  Blízký východ

TEHERÁN – V Íránu právě vrcholí oslavy 40. výročí Islámské revoluce. Do pátého desetiletí své existence vstupuje íránský stát s pocitem stále silnějšího tlaku zvenčí, zejména ze strany USA, i sjednocujícím heslem „Pojďme všichni dohromady!“. Na globální úrovni ovšem deset slavnostních dní probíhalo ve znamení zásahů proti íránským kybernetickým aktivitám. Den před začátkem oslav vydal Facebook zprávu, že zrušil stovky falešných profilů z Íránu, jež vedly manipulační kampaň ve více než 20 zemích včetně Izraele. Podle šéfa kybernetické bezpečnosti společnosti Facebook, Nathaniela Gleichera, byly všechny součástí souvislé kampaně. „Operátoři se obvykle vydávali za místní uživatele, často užívali falešné profily a postovali zprávy k aktuálním událostem.“

Ty byly doprovázené komentáři v duchu íránských státních médií a týkaly se hlavně izraelsko-palestinských vztahů a válečných konfliktů v Sýrii a Jemenu. Tentýž den oznámila americká firma Vocativ (patřící izraelskému podnikateli Matti Kochavimu), že identifikovala stovky íránských botů jako součást kampaně, jež měla ovlivnit nadcházející volby v Izraeli (Ynet). Bot (od slova robot) je program, který sám dokáže samostatně vést tisíce účtů na sociálních sítích tak, že se chová jako skuteční uživatelé.

Kromě Facebooku operují také na Twitteru a Telegramu. Ke sdílenému obsahu patřily i karikatury jednoznačně antisemitského charakteru. Předvádění IT schopností patří k důležitým sebeprezentacím (nejen íránského) státu. Načasování zásahu tedy nebylo náhodné.

Ve druhém pololetí 2018 vzrostly íránské aktivity, směřující k ovlivňování veřejného mínění, a to zejména v USA. Podle článku Itaye Haiminise na webu izraelského Institutu národních bezpečnostních studií (Institute for National Security Studies INSS – 17. prosince 2018) je jejich snahou vyostřit vnitroamerické spory mezi různými sociálními skupinami. Írán se zároveň podle téže zprávy cítí být sám terčem znejišťující a ideologicky rozkladné kampaně ze strany USA.

Prosincová zpráva INSS: Vyostřit diskuse, znejistit

Dalším cílem íránských snah je Izrael. Zpráva INSS v závěru doporučuje monitorovat rozvoj íránských kybernetických schopností včetně ovlivňovací kampaně (influence campaign). Dále by měl Izrael „investovat do odhalování a narušování vlivových taktik Íránu v kyberprostoru a získávat politické benefity jejich ukazováním coby dalšího projevu negativního chování Íránu na regionální úrovni i jakožto porušování mezinárodních norem.“

V atmosféře zvyšující se nedůvěry se ovšem zisky přinejmenším rovnají ztrátám – pro všechny. Izrael v předvolebním období (v dubnu se volí do Knesetu) zažívá zatím největší obavy z ovlivňování voleb, a to právě prostřednictvím sociálních sítí. Fake news bývají někdy směšné – například když hlásají, že syn premiéra Netanjahua konvertoval ke křesťanství, nebo že bývalý šéf Mosadu označil ministra obrany Liebermana za ruského špióna. Jejich vedlejším efektem je ale zpochybnění všech zpráv. Nedůvěra se šíří všeobecně a zasahuje nejen Američany a Izraelce, ale také Íránce (sic!) a další uživatele světové sítě.