Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Kvůli koronaviru letos Írán ruší každoroční protiizraelské protesty Dne Al-Quds

5. 5. 2020, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kvůli pandemii koronaviru odvolal letos Írán demonstrace a průvody, které by zaznamenaly Den Al-Quds, tedy Den Jeruzaléma, jak je jeho arabský název. Írán zavedl tradici takových průvodů nejen doma, ale i v ostatních zemích světa. Lidé při nich demonstrují proti Izraeli a vyjadřují svou podporu Palestincům. Prvně byl tento den ohlášen vůdcem íránské muslimské revoluce ajatoláhem Chomejním roku 1979 a od té doby se každoročně konal poslední pátek v muslimském postním měsíci Ramadánu. Ten letos vyjde na pátek 22. května. Shodou okolností bude v tento den slavit Izrael Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), který je spojen s připomínkou spojení západní a východní části města po šestidenní válce roku 1967.

„Skutečnost je taková, že se kvůli koronaviru nenacházíme v běžné situaci, a tak nemůžeme organizovat demonstrace na podporu Al-Quds stejně jako v předchozích letech,“ sdělil reportérům íránské polostátní zpravodajské agentuře Tasnim Ramzan Šaríf, mluvčí Islámských revolučních gard. Protesty se prý ale mohou uskutečnit jinou formou, například online, dodal bez dalších detailů.

Kvůli pandemii byla v Íránu uzavřena všechna náboženská místa. V zemi byl první případ koronaviru oznámen 19. února 2020 a od té doby země identifikuje přes 98 tisíc nakažených a více jak 6200 mrtvých. Někteří, například reportéři BBC Persian, se domnívají, že skutečná čísla úmrtí v následku COVID-19 jsou ve skutečnosti vyšší, než tvrdí íránská vláda. Ta byla také během krize osočena z cenzury, manipulace s informacemi a jejich zatajování. Světová zdravotnická organizace WHO však oficiální íránské statistiky nijak nerozporuje.