Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Konflikt v Gaze posílil radikální smýšlení Palestinců, ukázal průzkum

29. 10. 2014, -mk- |  Blízký východ

GAZA/RAMALLÁH – Palestinské veřejné mínění se dva měsíce po skončení padesátidenního ozbrojeného konfliktu v Gaze posouvá směrem k radikálnějším postojům. Ukázal to průzkum uspořádaný Jeruzalémským centrem pro média a komunikace. Krvavý konflikt vyprovokovaný raketovými útoky z Gazy zvýšil podporu Hamásu mezi všemi Palestinci a militantní názory jsou živě přítomné i na Západním břehu, kde se obyvatelé vyslovovali pro extrémní názory dokonce častěji než obyvatelé Gazy zničené válkou.

Zatímco do Gazy proudí mohutná mezinárodní i izraelská peněžitá podpora, která má pomoci znovu vybudovat zemi zničenou válkou a postavit domy pro asi čtyřicet tisíc lidí bez střechy nad hlavou, na palestinských územích vzrůstají militantní nálady. Velká část obyvatel nyní podporuje Hamás a je pro ozbrojený odpor proti Izraeli.

Průzkum ukázal především to, že nedávná válka byla vítězstvím pro Hamás. Tak to alespoň vidí 57 procent dotázaných. Přesto není tento názor rozšířený tak jednoznačně, jako tomu bylo při posledním konfliktu, operaci Oblakový sloup v roce 2012: tehdy výsledek považovalo za vítězství Hamásu celých 70 procent Palestinců. Palestinci také soudí, že konflikt zájmům palestinského lidu spíše posloužil (53 %) než uškodil (21 %).

Podpora Hamásu mezi Palestinci roste na úkor Fatahu. Než konflikt vypukl, měl podle průzkumů Fatah důvěru 42 % Palestinců. Nyní mu důvěřuje jen 35 % obyvatel. U Hamásu podpora naopak vzrostla ze 17 % na 26 %. Mahmúd Abbás, šéf Fatahu a prezident palestinské samosprávy, je sice s 23 % podporovatelů i nadále nejdůvěryhodnějším palestinským předákem. Jeho popularita však mírně klesá (v dubnu jej označilo za důvěryhodného 25 % respondentů). Naopak vzrůstá podpora premiéra Hamásu Ismaíla Haníjeho, která stoupla na 18 % ze 13,5 % před válkou.

Nejdramatičtější posun však průzkum ukázal v otázce, nakolik Palestinci podporují ozbrojený odpor proti Izraeli. V předvečer vypuknutí války jej za řešení pokládalo 31,5 % Palestinců, nyní je to už 43 %. Obecně vzato také průzkum ukázal, že pokud jde o otázky týkající se současné situace, vládnou u obyvatel Západního břehu zpravidla radikálnější nálady než u obyvatel pásma Gazy.