Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Katarská krize: vláda v Dauhá vyhostila ze země představitele Hamásu, strůjce teroristických útoků na Západním břehu

7. 6. 2017, -red- |  Blízký východ

DAUHÁ – V souvislosti s diplomatickou krizí v Kataru se vláda pod nátlakem koalice arabských velmocí v čele s Egyptem a Saúdskou Arábií odhodlala v pondělí 5. června vyhostit ze země několik vrcholných představitelů Hamásu. Mezi vyhoštěnými je i Saleh al-Arúrí, který je podle izraelských tajných služeb strůjcem únosu a vraždy tří židovských chlapců ze Západního břehu v roce 2014, které předcházely eskalaci konfliktu s Gazou a vojenské operaci Obranné ostří. Vyhoštění lídrů Hamásu uvítal mimo jiné izraelský ministr obrany Avigdor Liberman. Egypt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn obviňují Katar, ropnou velmoc v Perském zálivu, že podporuje terorismus a militantní režim v Íránu, který ohrožuje stabilitu v regionu, a povstaleckou vládu v Jemenu. Jedná se o nejzávažnější diplomatickou krizi mezi významnými arabskými státy za poslední roky.

Palestinské zdroje potvrdily v pondělí (5.6.), že Katar opustila řada vrcholných představitelů Hamásu a rozptýlila se do různých zemí, především do Libanonu, Malajsie a Turecka. Mezi těmi, kteří na žádost vlády v Dauhá zemi opustili, byl vedle zmiňovaného Saleha al-Arúrího, vojenského velitele teroristických buněk Hamásu na Západním břehu, také Músá Dudin, který plánoval teroristické útoky na Západním břehu a byl propuštěn z izraelského vězení v rámci výměny vězňů za Gilada Šalita. Také další vyhoštění představitelé Hamásu patří k těm, co řídili teroristické a ozbrojené aktivity organizace na Západním břehu.

Zpravodajská stanice Al-Majadín se sídlem v Libanonu, která má blízko k Hizballáhu a k Íránu, o víkendu informovala, že katarská vláda předala Hamásu seznam vysokých představitelů organizace, kteří mají opustit hlavní město Dauhá. Podle Al-Majadínu požádal vysoce postavený představitel Kataru Hamás, aby nadále komunikoval se Západním břehem z Gazy, nikoli ze zámoří. Katar současně uvedl, že k rozhodnutí vyhostit představitele Hamásu byl dotlačen diplomatickou krizí. Soupis osob, které budou muset zemi opustit, se podle Kataru může v budoucnu i rozšířit. Seznam jmen představitelů Hamásu, kteří měli Katar opustit, vznikl podle stanice Al-Majadín během výslechů osob spjatých s Hamásem izraelskými tajnými službami.

Hamás všechny uvedené informace v neděli (4.6.) popřel. „V médiích se objevila řada nepravdivých informací o Hamásu, které mají poškodit obraz organizace a negativně ovlivnit jeho zahraniční vztahy,“ prohlásil mluvčí Hamásu Husam Badran. Izraelští představitelé v čele s ministrem obrany Avigdorem Libermanem naopak krok katarské vlády uvítali. Celkově je nátlak arabských zemí na Katar podle něj dokladem možnosti širší regionální spolupráce zemí proti terorismu řízenému z Íránu.