Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Je třeba zabít Asada,“ reagoval izraelský ministr na zprávy USA o krematoriu u Damašku

17. 5. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM/DAMAŠEK – Syrský prezident Bašár Asad prý „nemá na tomto světě své místo“. V úterý to prohlásil na konferenci v Jeruzalémě izraelský ministr bytové výstavby Joav Galant. „Realita situace v Sýrii je taková, že masově zabíjejí lidi, používají proti nim přímé chemické zbraně a poslední extrém – spalují jejich mrtvá těla. To je něco, co jsme neviděli už 70 let,“ řekl Galant, jinak i bývalý armádní velitel, přičemž odkazoval na zprávy USA, že u věznice Sidnájá nedaleko Damašku zřídil syrský režim krematorium, aby zakryl masové zabíjení vězňů. Údajné krematorium američtí experti v pondělí ukázali novinářům i na leteckých snímcích. Damašek však obvinění kategoricky popřel a nazval je „výplodem fantazie americké administrativy a jejích agentů“ či „hollywoodským scénářem odtrženým od reality“. „Podle mne jsme právě překročili veškerou mez, a Asad by měl být zavražděn,“ řekl na konferenci Galant, který později pro tisk uznal, že cílená politická vražda je z hlediska mezinárodního práva ilegální, ale objasnil, že se nebavil o „praktických aspektech“.

„Nicméně kdokoliv, kdo vraždí lidi, aby pak spálil jejich těla, nemá na tomto světě místo,“ dodal Galant. Podle zpráv amerického ministerstva zahraničí je ve věznici Sidnájá, která se nachází asi 45 minut od Damašku, denně oběšeno asi 50 vězňů a jejich těla pálena. „Myslíme si, že ta budova krematoria je snahou zamaskovat, že se zde odehrává masové zabíjení,“ řekl Stuart Jones, přední americký expert a diplomat pro Blízký východ.

Podle Galanta představuje hlavní Asadův spojenec, libanonské militantní šíitské hnutí Hizballáh, pro svět větší ohrožení než Islámský stát a další sunitské teroristické skupiny. „Svět se nakonec ISIS, Muslimského bratrstva a al-Káidy zbaví,“ řekl Galant a svůj odhad podepřel skutečností, že tyto militantní skupiny se netěší stejné podpory jako syrský režim a Hizballáh, které podporuje Írán.

Že by měl Izrael zničit syrské krematorium si myslí i bývalý ministr financí a šéf strany Ješ atid Jair Lapid. Podle něj jde o „morální povinnost“, protože není možné, aby Židé, kteří se ptají, proč svět nebombardoval Osvětim nebo Mauthausen, v tomto případě nereagovali.