Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelští politici ostře odsoudili chemický útok v Sýrii, vyzývají svět k intervenci

4. 4. 2017, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře odsoudil útok chemickými zbraněmi v sousední Sýrii a vyzval mezinárodní společenství, aby splnilo svůj závazek z roku 2013 a odstranilo ze Sýrie všechny chemické zbraně. „Strašlivé obrázky ze Sýrie by měly hluboce otřást každým člověkem,” řekl Netanjahu na setkání k upomínce bývalého izraelského prezidenta Chajima Herzoga v úterý 4. dubna. Podle britské monitorovací organizace Syrian Observatory for Human Rights chemický útok v Idlibu, severozápadní provincii země, která je držena rebely, provedl buď syrský vládní režim nebo ruské stíhačky a zemřelo při něm 58 lidí včetně 11 dětí. Izraelský ministr školství a předseda strany Židovský domov Naftali Benet naléhal na Netanjahua, aby kvůli chemickému útoku v Sýrii a jeho možném důsledku pro region a pro Izrael svolal bezpečnostní kabinet. Užití chemických zbraní proti civilistům v Sýrii podle Beneta vyžaduje, aby izraelský bezpečnosti kabinet „přehodnotil svůj postoj.“

„Srdcervoucí horor se stal v Sýrii dnes ráno. Desítky dětí zabity chemickými zbraněmi. Jako jediná demokracie v regionu Izrael musí donutit svět, aby učinil konec tomuto strašnému masakru,“ tweetnul ministr vnitra Arje Deri (Šas).

Na „lídry svobodného světa“ a amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavili masakr v Sýrii apeloval i šéf izraelské opozice Jicchak Herzog (Sionistický tábor). „Dávat legitimitu prezidentu Asadovi znamená s ním v podstatě spolupracovat. Jejich zločiny jsou neakceptovatelné,“ poukázal Herzog v souvislosti s útokem na syrského prezidenta.

Odsouzení se útoku dostalo z celého světa. Turecko jej nazvalo „zločinem proti lidskosti“ a Francie urgovala Radu bezpečnosti OSN, aby svolala výjimečné zasedání.