Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelští džudisté byli během světového šampionátu v Maroku terčem šikany

28. 5. 2015, -jg- |  Blízký východ

RABAT – Izraelský národní tým byl po příletu do Maroka, v jehož hlavním městě se konal světový mistrovský šampionát v džudu, nejprve držen osm hodin na letišti v místnosti bez židlí a přístupu k jídlu a pití. Teprve poté, co předseda Mezinárodní asociace džuda pohrozil, že by mohla být celá soutěž v Maroku zrušena, byli izraelští sportovci vpuštěni do země. Poté však organizátoři z oficiálních stránek soutěže vyňali izraelskou vlajku i seznam jmen všech izraelských soutěžících. Izraelskou delegaci pronásledoval houf lidí mávajících s palestinskými vlajkami, kteří na ně pokřikovali: „Zabijeme vás!“ Nadávky proti izraeĺským džudistům zaznívaly z publika i po celou dobu soutěže.

Přes všechna tato příkoří však izraelští reprezentanti přivezli ze světového šampionátu domů dvakrát páté a třikrát sedmé místo. Nepříjemnosti jim však nastaly už doma v Izraeli, kdy jim bezpečnostní služba Šin Bet oznámila, že nemůže s nimi poslat do Maroka své agenty a že jim doporučuje se šampionátu nezúčastnit. Zástupci izraelského národního týmu si však zajistili během svého pobytu v Maroku ochranku poskytnutou marockým králem, která je střežila při pobytu v hotelu i mimo něj. Přesto už na letišti museli sportovci čekat osm hodin ve velké místnosti bez židlí a přístupu k vodě a potravinám. Prý proto, že neměli platná víza, ale tato verze byla později změněna na to, že jeden z cestujících měl ve svém kufru zbraň. Až poté, co předseda Mezinárodní džudistické asociace Marius Vizer pohrozil, že odvolá celý šampionát, pokud nebude Izraelcům povolen vstup do země, mohli se džudisté ubytovat.

V Rabatu je už po příjezdu ovšem čekala skupina lidí mávajících palestinskými vlajkami. „Zabijeme vás,“ křičeli přitom na ně. Organizátoři soutěže mezi tím vyňali z oficiálních stránek izraelskou vlajku a odstraněn byl i seznam se jmény izraelských sportovců. Izraelská vlajka nebyla přítomna ani v místě konání šampionátu, a tak zakročila opět Mezinárodní džudistická asociace, která přikázala stejně tak odstranit i všechny ostatní národní vlajky. I přesto se však z publika pokaždé, když ne scénu vstoupil izraelský sportovec, ozývali urážky a hlasité bučení.

„To, co se stalo v Maroku, je hanba,“ řekl na účet marockých organizátorů světového šampionátu v džudu Izraelec Jarden Džerbi. „Je mi stydno, když musím čekat osm hodin na letišti a když na mé kolegy z publika pokřikují nadávky, a to jen proto, že jsme Izraelci. Přišli jsme čistě kvůli sportu, ne politice, a hanba padá na hlavu marockých organizátorů,“ dodal. Trenér Moše Ponti, který tým džudistů do Maroka připravoval, sdělil: „Jsem velmi zklamán. Ne výsledky, ale reakcí publika a pořád si říkám, jestli jsme tam měli vůbec jezdit. Vždycky ale dojedu jen k jednomu: Pojedu do jakékoliv arabské země, kam budu moci. A co se týče sportovního hlediska – uděláme si vyhodnocení a napravíme všechny nedostatky, kterých jsme se dopustili,“ uzavřel Ponti.