Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelské vojsko očekává útok ISIS na své jižní hranici s Egyptem

12. 9. 2016, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – „Může to být dnes, zítra, za měsíc nebo během následujících šesti měsíců, než se utkáme s Vilájat Sinaj,“ řekl nejmenovaný důstojník izraelské armády, který hovořil pod podmínkou anonymity s redaktorem britského listu The Telegraph. Vilájat Sinaj je skupina patřící k teroristickému uskupení Islámský stát, která může ohrozit Izrael na jeho jižních hranicích s Egyptem. Podle zdrojů izraelské armády skupina egyptskému vojsku odcizila nejméně jeden bitevní tank M60 a podařilo se jí také nashromáždit protitankové řízené střely Kornet, které mají ruský rodný list. Byl by to první útok na jihu Izraele od roku 2012, kdy militanti na Sinaji zabili 16 egyptských policistů, ukradli dvě obrněná vozidla a s jedním se prolomili na silnici směřující do kibucu Kerem Šalom, načež jej zneškodnilo izraelské letectvo. Název Vijálat Sinaj označuje sinajskou provincii Islámského státu a tato skupina se přihlásila k útoku na ruský letoun Metrojet, na jehož palubě v říjnu 2015 zahynulo 224 cestujících z egyptského letoviska Šarm al-Šejku do Petrohradu.

Podle izraelských představitelů je však ozbrojená skupina se sídlem na Sinajském poloostrově nyní mnohem lépe vyzbrojena, než tomu bylo před několika lety. Od roku 2012 se její útoky zaměřovaly především na cíle v Egyptě, v poslední době i na civilisty. Na tyto útoky egyptské vojsko reagovalo, v rámci Sinaje dokonce funguje protiteroristická spolupráce Egypta s Izraelem.

Ačkoliv jednou za čas ISIS pohrozí útokem na židovský stát, jako naposledy v propagačním videu, které zveřejnila skupina v srpnu, zatím došlo vždy jen k tzv. útokům osamělých vlků, které provedli Palestinci inspirováni ideologií ISIS. Letos v březnu zas sloupkař novin spřízněných s ISIS argumentoval, že boj proti Izraeli by měl mít prioritu proti boji proti arabským režimům, které neuplatňují extremistickou džihádistickou ideologii ISIS.

Podle Zacka Golda, experta z Centra Rafika Haririho pro Blízký východ, skupina Vilájat Sinaj, která byla dříve známa pod jménem Ansar Beit al-Maqdis (Podporovatelé Jeruzaléma) v roce 2011 vznikla s tím, že jedním z jejich hlavních účelů je útok na Izrael. Původně se skupina hlásila k Al-Káidě, ale roku 2014 její vůdce vyhlásil poslušnost Abú-Bakru al-Bagdádímu, veliteli tzv. Islámského státu. „Svůj cíl skupina rozhodně neopustila. A ať již na to mají napadnout Izrael, či nikoliv, mohou se dostat pod nátlak, aby své výhrůžky ohledně útoků na Izrael uskutečnili,“ dodal Gold.