Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská armáda zničila loď mířící s nákladem zbraní do Gazy

23. 11. 2016, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Loď pašující zbraně do Gazy, vydávající se za palestinské rybářské plavidlo, byla v minulých dnech zničena izraelskými obrannými silami. Když se IDF pokusila loď zachytit, její dvoučlenná posádka skočila přes palubu a doplavala k břehům Gazy. Na rozeběhlý motor opuštěné lodi pak námořnictvo IDF vystřelilo. Druhotná exploze, kterou zapříčinily zbraně a munice na palubě lodi, plavidlo zcela zničila. Celý průběh akce byl zachycen na kameru. Několik dní před incidentem vyplula tato loď z jižní Gazy a zamířila k Sinajskému poloostrovu, odkud se po několika dnech vracela s viditělně těžkým nákladem. Za poslední rok a půl se již jedná o třetí takový zásah, který společně provedla izraelská armáda a rozvědka. Došlo i k zatčení několika Palestinců, kteří se na pašování zbraní podílejí, a Šin Bet rovněž rozluštila způsob, jakým si Hamás při pašování zbraní ze Sinaje počíná.

„Egypťané zničili většinu tunelů mezi Egyptem a Rafáhem a v důsledku toho Hamás víc využívá mořské cesty,“ řekl důstojník IDF Maor s tím, že operovat na jihu Gazy je sice obtížnější než na severu, ale spolupráce s egyptským vojskem je velmi dobrá.

Snahy Hamásu o pašování zbraní do Gazy jsou izraelským ministerstvem obrany od konce operace Obranné ostří, která se odehrála v létě 2014, přísněji monitorovány. Dějí se jak pozemní, tak podzemní cestou. Materiál na výrobu raket i tunelů byl například odhalen v humanitárních konvojích.

Video: stopáž zachycující pašeráckou loď