Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská armáda nařídila vyšetřování své reakce na protesty na hranicích s Gazou

10. 4. 2018, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Podle nedělního prohlášení prokurátorky Mezinárodního trestního soudu (ICC) Fatou Bensoudaové mohou být jak akce Hamásu, tak vojáků izraelské armády během protestů na izraelsko-gazanské hranici být považovány za válečné zločiny. „Každá osoba, která podněcuje nebo se dopouští násilí mimo jiné tím, že nařizuje, požaduje, povzbuzuje nebo přispívá jiným způsobem k páchání trestných činů v jurisdikci ICC, může být trestně stíhána před soudem,“ prohlásila Bensoudaová. V neděli 8. dubna nařídilo velení IDF vyšetřování izraelské vojenské odpovědi na protesty v Gaze. Podobné vyšetřování nařídila armáda i po válce v Gaze roku 2014 a jen po jeho skončení bude rozhodnuto, zda otevře vyšetřování i vojenská policie. Od 30. března, kdy začal šestitýdenní „Pochod návratu“, bylo zabito už 30 Palestinců, včetně novináře Jásira Murtadžy. Mezitím při pátečním televizním kázání prohlásil Mahmúd al-Habaš, muslimský duchovní a poradce Mahmúda Abbáse, že „Hamás posílá Gazany na smrt kvůli novinovým titulkům.“

V pátek na palestinské televizi al-Habbaš prohlásil, že palestinská populace se už dále nenechá ohlupovat Hamásem. Podle něj „Hamás obchoduje s iluzemi, obchoduje s utrpením, krví a oběťmi“ aby mohl učinit silná prohlášení pro televizi. „Na tyto hrdinské činy Hamásu už nikdo neskočí. Palestinci jsou na straně PLO,“ vyjádřil se v kázání al-Habbaš ve prospěch Organizace pro osvobození Palestiny, jíž Abbás předsedá rovněž, jako Fatáhu. Hamás v Gaze převzal moc od Fatáhu krvavým pučem v roce 2007. Několik pokusů obě strany smířit od té doby proběhlo, ale bez úspěchu.

Zpráva o palestinském novináři Jásiru Murtadžovy, který v pátek podlehl svým zraněním způsobeným zřejmě izraelským ostřelovačem, oběhla světová média. Murtadža měl přitom na sobě vestu s viditelným označením „Press“ a v době incidentu stál alespoň 100 metrů od hranice. Podle zpráv z hebrejskojazyčných médií z úterý měl být Murtadža dlouholetým spolupracovníkem Hamásu, především jeho bezpečnostního aparátu. V roce 2015 se měl pokusit do Gazy propašovat dron, který by Hamásu pomohl se sbírání informací. Měl být rovněž v častém kontaktu s důstojníky z vnitřních bezpečnostních mechanismů Hamásu a tito lidé mu pak v pátek šli na pohřeb.

Mrtvý novinář

Incident, při němž byl Murtadža zastřelen a pět dalších novinářů bylo zraněno, byl natočen na video, přičemž se dostalo IDF světového odsouzení. „V mnoha případech jsme viděli, že se aktivisté Hamásu vydávali za novináře i za paramediky. Také jsme viděli, jak se novinář přiblížil k hranici a přitom ovládal dron. V takových případech nic neriskujeme. Vydali jsme prohlášení v angličtině i arabštině, kde protestující varujeme, aby sami sebe neohrožovali,“ sdělil izraelský ministr obrany Lieberman. IDF na ministrova slova odmítla reagovat, konstatovala však, že celý incident vyšetřuje, a že „nestřílí novináře.“

Protesty na hranici s Gazou mají skončit v polovině května, kdy si Izraelci připomenou vyhlášení nezávislosti vlastního státu, zatímco Palestinci vnímají toto datum „Nakbu“. Zatímco Palestinci tvrdí, že jejich protesty jsou mírumilovné, IDF musí reagovat na protestující, kteří vrhají na vojáky zápalné láhve, kameny, hořící pneumatiky a jednotlivce, kteří se snaží poničit a překonat bezpečnostní plot, který odděluje Izrael od palestinské enklávy, které vládne Hamás.

Poslední video natočené zabitým palestinským novinářem Murtadžou