Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael zahájí humanitární pomoc na jihu Sýrie, země sužované občanskou válkou

28. 7. 2016, -mk- |  Blízký východ

JERUZALÉM/KUNEJTRA – Poprvé od vypuknutí krvavého občanského konfliktu v Sýrii pošle Izrael do země humanitární pomoc – kromě pomoci potravinové a lékařské zde chce pomoct vybudovat školy, které zde už pět let nefungují. Do této doby Izrael pomohl ošetřit 2000 zraněných Syřanů, civilistů i vojáků bez ohledu na příslušnost k té či oné armádní frakci, lékařskou pomoc jim však poskytl v Izraeli, zatímco nyní se chystá pomáhat přímo na místě. Hovoří se také o možnosti, že by v jihozápadní Sýrii v oblasti kolem města Kunejtra otevřel bezpečnou zónu. To by mohlo sloužit jako preventivní krok, aby Sýrii neopouštěli další běženci. Už teď žije například v Kunejtře a v přilehlých oblastech jen 200 tisíc Syřanů z původního milionu. Humanitární pomoc schválil izraelský kabinet a podílet se na ní má mimo jiné i organizace Amaliah izraelsko-amerického podnikatele Motiho Kahany, který se pomoci Syřanům věnuje od samého počátku občanské války.

Podle serveru Al-Monitor má Knesetem schválená bezpečná zóna vést pásmem širokým asi 10 kilometrů podél 20 kilometrů hranic a zahrnout tak území sedmnácti vesnic, kde v současnosti žije asi 15000 obyvatel. Izrael prý má v úmyslu obhájit tento krok před mezinárodní komunitou argumenty národní bezpečnosti a potřebou ochrany hranic. Toho pak mohou využít další státy sousedící se Sýrií, jako Turecko nebo Jordánsko, a následovat příkladu Izraele.

Kromě humanitárních ohledů a dobrého PR tím může Izrael sledovat i další cíle, píše server Al-Monitor. Například může jít o zpravodajské využití anebo podporu těch syrských skupin, které stojí na straně Izraele. V současnosti je ovšem situace taková, že bojující frakce v jižní Sýrii mají k Izraeli přinejmenším neutrální postoj. Důležité jsou také bezpečnostní ohledy – je v zájmu Izraele, aby se do blízkosti hranic nedostali islamističtí radikálové – a příležitost vylepšit si jméno u severního souseda, s nímž je dosud formálně ve válečném stavu.

Jako první má přijít na řadu výstavba polní nemocnice a poté by měly finanční prostředky jít na výstavbu škol. V regionu už pět let školství prakticky nefunguje, což je vždy příležitostí pro radikály, aby mladé indoktrinovali fundamentalistickou ideologií a naverbovali je k militantním organizacím. Deníku Jerusalem Post to řekl Moti Kahana z organizace Amaliah. Na otázku novinářů, zdali budou pomáhat v místě přímo Izraelci, anebo kdo bude pomoc distribuovat, uvedl, že „izraelská armáda ví, komu důvěřovat“.