Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael se přihlásil k útoku na Sýrii. Putin z něj sňal odpovědnost za sestřelený letoun

22. 9. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/MOSKVA – Izraelský premiér Netanjahu v úterý telefonoval s ruským prezidentem Putinem, aby vyřešili tragický pondělní incident: Syrský bezpečnostní systém, aktivovaný při izraelském útoku na sklady zbraní u Mezinárodního letiště v Damašku, sestřelil omylem ruský průzkumný letoun. Na palubě bylo 15 vojáků, všichni zahynuli. Ruský ministr obrany Šojgu to označil za porušení dobrých vztahů mezi Izraelem a Ruskem. Schůzka Netanjahu – Putin zprostředkovala usmíření. „Premiér vyslovil jménem Izraele lítost nad smrtí ruských vojáků a řekl, že zodpovědnost za pád letadla je na Sýrii,“ stojí v oficiálním prohlášení Netanjahuovy kanceláře. Podle téhož zdroje premiér Netanjahu zdůraznil význam vzájemné „bezpečnostní koordinace“ mezi Izraelem a Ruskem na syrském území. Právě díky vzájemné spolupráci se podle jeho slov daří v Sýrii předcházet mnoha obětem.

Prezident Putin zase prohlásil, že smrt 15 vojáků byla „důsledkem sledu tragických okolností“. Zároveň upozornil premiéra Netanjahua, že podobná situace se již nesmí opakovat.

To znamená rychlé usmíření po silných slovech generála Sergeje Šojgu, který Izraeli krátce po incidentu pohrozil blíže nespecifikovanými „opatřeními“. Dokonce řekl, že izraelské letectvo použilo ruské letouny jako živý štít. Bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin to prohlásil Šojguův výrok za „neprofesionální“ a svědčící o snaze skrýt pochybení syrské strany. „Za letadlo se prostě neschováte,“ shrnul to.

Při útoku byly zničeny sklady zbraní patřící syrské armádě, které měly být dopraveny jednotkám hnutí Hizballáh a použity proti Izraeli (Times of Israel). Za zbrojením šíitského Hizballáhu stojí tradičně Írán. IDF se snaží vytlačit příslušníky íránských Revolučních gard (alespoň) na sever Sýrie, aby se snížilo ohrožení izraelského obyvatelstva. Rusko, které je spojencem Íránu, zároveň průběžně jedná s Izraelem. Samotná Sýrie je zmítána občanskou válkou.