Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael odsoudil bombové útoky v káhirském kostele i tureckém stadionu, které si vyžádaly desítky mrtvých

12. 12. 2016, -jg- |  Blízký východ

JERUZALÉM – Izrael v neděli 11. prosince odsoudil útok v káhirském kostele, kde bylo zabito 25 lidí. „Odsuzujeme tento trestuhodný útok na koptskou katedrálu v Káhiře. Izrael sdílí smutek rodin obětí a egyptského lidu. Musíme spojit síly a bojovat s terorismem společně,“ stálo v prohlášení Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra. Útok s nejméně 25 oběťmi, kdy během nedělní mše vybouchla v koptské katedrále bomba, je nejhorším útokem proti egyptské křesťanské minoritě za posledních pět let. Koptové, jež představují asi 10 % egyptské populace, se už v minulosti stali terčem útoků džihádistů. Zatím se k útoku však nikdo nepřihlásil. Dříve téhož dne odsoudil Netanjahu i sobotní bombový útok před fotbalovým stadionem v tureckém Istanbulu, který vzal život nejméně 38 lidem. Zároveň izraelský premiér připomněl, že tak, jako musí být boj proti terorismu společný, musí být vzájemné i jeho odsouzení. „Izrael odsuzuje všechen terorismus v Turecku a očekává, že Turecko odsoudí všechen terorismus v Izraeli,“ řekl na zahájení zasedání vládního kabinetu Netanjahu.

Kromě desítek mrtvých si oba víkendové útoky v Káhiře i Istanbulu vyžádaly i desítky zraněných. Při káhirské explozi se jednalo o 31 zraněných a egyptský prezident Abdelfattáh al-Sisi se telefonicky spojil s koptským papežem a vyhlásil den národního smutku. Útok se stal v 10 hodin ráno při nedělní mši v kostele sv. Petra a Pavla, jenž těsně sousedí s katedrálou sv. Marka, která je sídlem koptského papeže Tawardose II. Šrapnely z bomby se zaryly do ikon svatých a poničily i schránu s relikviemi. Na podlaze zůstaly kaluže krve. Jde o nejhorší útok na koptské křesťany v Egyptě od roku 2011, kdy sebevražedný atentátník zabil víc jak 20 lidí před kostelem v Alexandrii. „Muslimští a křesťanští občané tohoto národa stojí společně proti tomuto terorismu,“ prohlásil egyptský premiér Šerif Ismail.

Erdogan: Hamás nejsou teroristé

Netanjahuovy poznámky o společném boji proti teroru, ale také o jeho vzájemném odsouzení, přišly jen den předtím, než se měl nový turecký velvyslanec do Izraele Kemal Okem setkat s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Minulý měsíc totiž turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v rozhovoru na zpravodajském Kanálu 2 izraelské televize prohlásil, že nepovažuje Hamás za teroristickou organizaci, ale za „politické hnutí zrozené z národního vzkříšení.“ Rovněž se s prý vůdci Hamásu i „neustále stýká“. Erdogan byl během rozhovoru také mnohem kritičtější k izraelské reakci na palestinský terorismus než k samotným aktům palestinských teroristů. Mezitím izraelské velvyslanectví v tureckém hlavním městě Ankaře tweetlo fotografii s izraelskou vlajkou na budově ambasády staženou na znamení smutku na půl žerdi a kondolencí obětem sobotního teroristického útoku v Istanbulu.

Později v neděli oba útoky odsoudil i prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder. Nazval je „zločiny proti lidskosti” a „útokem na nás všechny”.

Video zachycené krátce po útoku v koptském kostele v Káhiře: