Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael odebírá orgány z těl mrtvých teroristů, tvrdí Palestinci v OSN

5. 11. 2015, -jg- |  Blízký východ

NEW YORK – Palestinský stálý pozorovatel při OSN Raíd Mansur podal ve středu 4. listopadu oficiální stížnost na Izrael, protože prý vrací mrtvá těla palestinských teroristů jejich rodinám bez rohovek a dalších orgánů. Izraelský velvyslanec v OSN Danny Danon v reakci na palestinskou stížnost napsal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-Munovi dopis, v němž palestinskou delegaci obvinil z šíření pomluvy. V dopise Danon na Pan Ki-Muna naléhal, aby odsoudil palestinského velvyslance za jeho pobuřující výroky a také aby jednou pro vždy vymýtil antisemitismus z kuloárů Organizace spojených národů.

Ve své středeční stížnosti Raíd Mansur protestoval proti „neutuchající agresi vůči palestinskému lidu“, která trvá od minulého měsíce a zároveň prohlásil, že těla mrtvých teroristů vrácená palestinské samosprávě „byla navrácena bez očních rohovek a dalších orgánů, což potvrzuje minulé zprávy o tom, že okupační mocnost odebírá orgány Palestincům.“

Velvyslanec Izraele v OSN Danny Danon reagoval, že tím, že „nyní ukázal palestinský pozorovatel svou antisemitskou tvář.“ Obvinění, že Izrael odebírá orgány z těl mrtvých Palestinců, se totiž objevila už v minulosti. Napsal o tom například v roce 2009 švédský deník Aftonbladet a v roce 2014 i časopis Time. Magazín Time však poté zpětně svůj článek, který byl založen na fámách, odvolal. Izraelští představitelé tato obvinění i v minulosti popřeli s tím, že se jedná o cílenou pomluvu.