Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Izrael nepáchá terorismus,“ řekl egyptský ministr a sklidil za to kritiku

23. 8. 2016, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Egyptský ministr zahraniční Sameh Šukry v pondělí 22. srpna prohlásil, že izraelské zásahy proti Palestincům nejsou terorismem. Sklidil za to ostrou kritiku především od Husama Badrana, mluvčího Hamásu. Šukry svůj komentář ohledně Izraele sdělil na egyptském ministerstvu zahraničí při setkání se studenty, kteří mu položili otázku, proč palestinské děti zabité při konfliktech s Izraelem nejsou považovány za oběti terorismu. „Když se podíváme na tento problém, můžeme ho definovat jako režim síly,“ citovala Šukryho egyptská média s tím, že ministr dodal, že neexistují žádné důkazy, které by spojovaly Izrael s teroristickými organizacemi. Dále Šukry řekl, že historie Izraele jej učinila velmi citlivým na svou bezpečnost, důsledkem čehož je přísná kontrola na jeho území i na hraničních přechodech, aby si tuto bezpečnost zajistil. „Ten, kdo nevidí zločiny sionistické okupace jako terorismus musí být slepý,“ kontroval ze svého sídla v Kataru mluvčí Hamásu na Twitteru. Sameh Šukry byl minulý měsíc prvním představitelem Egypta, který od roku 2007 oficiálně navštívil Izrael. Státní návštěva však byla až do poslední chvíle utajována.

Podle izraelských představitelů vláda Egypta zjistila, že Izrael „není nepřítel“ a je stále více ochotná to deklarovat veřejně. Jedním takovým případem může být červencové pozvání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do rezidence egyptského velvyslance v Izraeli na oslavu dne egyptského národního svátku.

Netanjahu nicméně nedávno prohlásil, že desítky let podněcování proti Izraeli v Egyptě vedlo k incidentu na olympijských hrách v Riu, kdy egyptský džudista Islam al-Šehabí odmítl podat ruku svému izraelskému soupeři Orimu Sassonovi.

Pondělní Šukryho vyjádření rovněž stojí v protikladu s incidentem, který se odehrál v egyptském parlamentu letos v březnu, kdy byl egyptský poslanec Taufík Okaša poslaneckým hlasováním vyloučen z parlamentu poté, co se setkal s izraelským velvyslancem v Egyptě a vyjádřil se pro podporu normalizace s židovským státem.