Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Írán nabízí rodinám Palestinců, kteří budou útočit na Izraelce, až 30 tisíc dolarů

26. 2. 2016, -jg- |  Blízký východ

BEJRÚT/TEHERÁN – Islámská republika Írán, finančně posílena díky jaderné dohodě se světovými mocnostmi, nabídla tisíce dolarů Palestincům, pakliže budou pokračovat v teroristických útocích na Izraelce. Ve středu 24. února to oznámil íránský velvyslanec v Libanonu. Mohamed Fateh Ali řekl, že každá rodina teroristy, který přijde při útoku o život, obdrží 7 tisíc amerických dolarů a rodina, jejíž dům byl kvůli podílení se na útoku zdemolován, dostane 30 tisíc dolarů (asi 740 tisíc Kč). Dodal ještě, že arabský národ by se měl kolem palestinské kauzy sjednotit, a že „krev mučedníků osvobodí celou Palestinu od řeky až k moři.“ Reprezentant Hamásu, který byl na konferenci v Libanonu přítomen, íránskému velvyslanci poděkoval, s tím, že to není poprvé, co Írán podporuje palestinskou kauzu jako „svou vlastní“. Mluvčí izraelského premiéra Netanjahua, Ofir Gendelman, tento přístup odsoudil a řekl, že se „opět ukazuje role Íránu v podpoře světového teroru.“

Finanční dávky by se podle slov íránského velvyslance, pronesených na středeční tiskové konferenci v libanonském Bejrútu, měly rozdělovat skrze palestinskou pobočku Institutu šahídů, tedy mučedníků, který byl v Íránu zřízen už v roce 1992.

Jeruzalém se proti výrokům íránského ambasadora v Libanonu ohradil. „Je to jeden z mnoha dalších důkazů o podpoře Íránu směrem k protiizraelským teroristům. Po jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi je Íránu nadále umožněno hrát významnou roli na poli světového terorismu,“ stálo v prohlášení izraelského ministerstva zahraničí.

Izraelská televize rovněž ve středu informovala, že zástupci hnutí Hamás se nedávno v Teheránu setkali se šéfem jednotek Al-Quds Íránských revolučních gard, aby debatovali o íránské pomoci Hamásu. Od června minulého roku, kdy došlo k podepsání jaderné dohody se prý íránská finanční pomoc hnutí, které ovládá Gazu, znásobila. Na začátku letošního roku však Hamás deklaroval, že Írán jej už více nepodporuje. Tento výrok však odmítli íránští představitelé s tím, že Írán podporoval palestinskou kauzu vždycky.

Ve čtvrtek 25. února sdělil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že to, že Írán po uzavření nukleární dohody s mocnostmi veřejně hlásá svou finanční podporu teroru je něco, na co by svět měl zareagovat odsouzením. Dodal ještě, že terorismus se neodehrává ve vakuu, ale za asistence dalších zemí a také nabádání k terorismu. „To vychází z palestinského školního systému, který je plně kontrolován palestinskou samosprávou,“ řekl Netanjahu.