Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Hlava egyptské židovské komunity kritizuje zákaz poutí k hrobu rabína Jaakova Abú Hasiry

2. 1. 2015, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Alexandrijský soud v Egyptě zakázal v pondělí 29. prosince pouť k hrobu Jaakova Abú Hasiry, židovského učence a mystika 19. století. Poutě prý opakovaně narušují veřejný pořádek. Ve verdiktu se však píše i to, že „Židé se neměli zvláštní vliv na egyptskou kulturu“, a poutní místo bylo vyjmuto ze seznamu egyptských kulturních památek. Předsedkyně židovské obce v Egyptě, která čítá méně než 200 Židů, podle egyptských novin toto konání kritizovala. Letos měl poutní svátek připadnou na 9. -10. ledna.

Třídenní poutní svátek, kterého se účastní od roku 1979 od mírové smlouvy s Egyptem i izraelští Židé, byl egyptským soudem v Alexandrii zakázán kvůli „veřejnému pobuřování“, které se údajně v souvislosti s ním v posledních letech opakovaně událo. Soud ovšem konkrétně nevysvětluje, k jakému narušení veřejných pořádků došlo. Hlava nepočetné egyptské židovské komunity Magda Harounová takové počínání kritizovala a dokonce jej podle egyptských novin označila za „protiústavní“.

Harounová zmiňuje, že egyptské ústavě zakotveno, že všechna tři monoteistická náboženství, judaismus, křesťanství i islám, mají právo na oslavu svých svátků. „Nesouhlasím však s tím, že západní Židé oslavují tento svátek tancem a popíjením, což nekoresponduje s našimi zvyky, coby Egypťanů a východních Židů,“ zmínila Harounová pro noviny Al Masry Al Joum. Dále zmiňuje, že vyjmutí Abú Hasirovy hrobky ze seznamu egyptských kulturních památek nakonec povede k jeho zničení. Zároveň ale nesouhlasí s návrhy převezení ostatků židovského učence do Izraele. „S tím nesouhlasím, nemá to nic společného se sionismem,“ prohlašuje. Na ohrožení bezpečnosti židovských poutníků, která se často v souvislosti se soudním rozhodnutím připomíná, reaguje tak, že bezpečnostní riziko tu skutečně existuje. Je však způsobeno tím, že někteří lidé nejsou schopni rozlišit mezi sionismem a judaismem. „Jaká je souvislost mezi Abú Hasirou a sionistickým státem? Vždyť on se narodil a zemřel ještě předtím, než byl stát Izrael založen,“ namítá v egyptských novinách Harounová.

Rabín Jaakov Abú Hasira se narodil v Maroku a v roce 1897 se vydal do Svaté země přes Alžírsko, Tunisko a Libyi. Když překračoval nilskou deltu u egyptského města Damanhour, onemocněl a zemřel. Tam je také pochován. Jaakov Abú Hasira je dědečkem izraelského rabína a kabalisty Jisraele Abú Hasiry, známého pod přezdívkou Baba Sali, který je pochován v jihoizraelském městě Netivot. To se rovněž stalo poutním místem mnoha Židů.