Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Hitler, Saddám Husajn, Carter nebo Netanjahu: Palestinci rádi dávají svým dětem slavná jména

5. 11. 2017, -jg- |  Blízký východ

HEBRON/HAIFA – Někteří palestinští Arabové dávají svým dětem jména po slavných osobnostech. Často jsou to lidé, k nimž vzhlíží jako k hrdinům a kteří symbolizují jejich světonázor či podporu jejich kauze. Tak se dá potkat na Západním břehu či v Gaze Hitler, Saddám Husajn, Chavez, Guevara nebo Castro, ale zcela nečekaně i Begin nebo Netanjahu mezi izraelskými Araby. Jak však podotýkají nositelé těchto jmen, rozhodnutí rodičů, jak svého potomka pojmenovat, nezůstává bez následků. Jejich jména jim prý v životě způsobila „psychické i fyzické újmy“. Například Hitler Abu Hamad, učitel z Hebronu, řekl agentuře AFP, že není hrdý na to, že nosí jméno muže, který je zodpovědný za vyvraždění milionů lidí. „Jsem proti zabíjení, násilí a porušování lidských práv, ale už se stalo součástí mojí osobnosti a zvykl jsem si,“ řekl Hitler Abu Hamad. Když se roku 1976 narodil, rozhodl se jeho otec jej takto pojmenovat, aby protestoval proti izraelské okupaci tím nejurážlivějším způsobem.

„Otec nebyl politik. Byl to jednoduchý muž, co udělal chybu a chtěl mým pojmenováním provokovat okupaci,“ řekl Abu Hamad. Jednačtyřicetiletý učitel anglické literatury tvrdí, že když mu bylo 15 let a žil v hebronském Starém městě, chtěl po něm izraelský voják, aby se legitimoval. Když mu Au Hamad řekl, že se jmenuje Hitler, vojákovi prý „uletěla ruka“. „Řekl, že jsem zločinec,“ sdělil Abu Hamad a naznačil agentuře AFP, že byl vojáky kvůli svému jménu zbit, což na něm zanechalo dodnes následek v podobě jeho přeraženého nosu. Rovněž si myslí, že kvůli svému jménu nikdy nedostal povolení ke studiu nebo práci mimo palestinská území. „Nejsme proti Židům. Jsme proti okupaci a nerespektujeme ji,“ dodal.

Ve stejném roce jako Hitler Abu Hamad se narodil i Qais Husajn Omar, tehdy ještě se jménem Saddám Husajn. I on tvrdí, že jeho jméno vždy naštvalo vojáky na checkpointu a jednou byl dokonce hospitalizován, protože jej kvůli tomu brutálně zbili. Kvůli svému jménu čelil potížím i v dalších zemích, které navštívil, což mu přivodilo zdravotní komplikace, a proto si jméno nechal před 7 lety změnit. Všem palestinským rodičům vzkazuje, aby své děti nepojmenovávali po slavných osobnostech, protože „to nemusí odrážet jejich osobnost“. „Pojmenujete syna třeba Jásir Arafát, a on se bude chtít stát baletním tanečníkem,“ uvádí jako příklad. V Hebronu reportéři AFP zastihli ještě Cartera Abu Isneynu, který se jmenuje po americkém prezidentovi Jimmym Carterovi.

Arabský poslíček Netanjahu

V severoizraelské Haifě žije Jules Džamal, který byl prý pojmenován po syrském válečném hrdinovi, jež roku 1956 během Suezské krize úmyslně najel svou loďkou do francouzské válečné lodi. „Se svým jménem jsem šťastný,“ vzkázal novinářům. Naji Obeid, izraelský arabský křesťan a aktivista, který nabádá příslušníky své komunity, aby sloužili v izraelské armádě, pojmenoval svého syna po někdejším izraelském premiérovi Menachemu Beginovi. „Byl to můj přítel, měl jsem Begina rád, a tak jsem pojmenoval svého syna Begin Obeid a on teď slouží v izraelském námořnictvu,“ sdělil.

Po dalším izraelském politikovi z pravicového Likudu se jmenuje syn dalšího křesťanského Araba, Wahída Nicoly. Dnes jednadvacetiletý poslíček Benjamin Netanjahu Nicola sdělil už dříve izraelským novinářům, že mu jeho jméno zadělalo na nekonečné problémy, kdykoliv se objevil v místech obývaných Araby. Podle tisku si mladík chtěl své jméno už dříve změnit, ale jeho otec, který je členem Likudu, s tím nesouhlasil. Tentokrát už se ale s reportéry AFP bavit nechtěl. „Můj syn je laskavý, skvělý člověk, ale jeho jménu mu způsobilo mnoho problémů, zejména poté, co mluvil do novin, a tak už to neděláme,“ vzkázala jeho matka.