Dnes je 21. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Historický průlom: americký prezident Trump prý uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele

5. 12. 2017, -mk- |  Blízký východ

WASHINGTON – Po čem volá izraelská zahranicní politika už po desetiletí, může se poprvé stát skutkem. Podle neoficiálních zdrojů americký prezident Donald Trump tento týden ve středu oznámí, že Spojené státy uznají Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Budou tak první zemí na světě, která oficiálně uzná faktický stav věcí, Jeruzalém je totiž sídlem vlády, prezidenta a všech důležitých celostátních institucí. Mezinárodně se jedná o citlivou otázku a všechna zahraniční zastupitelstva a ambasády dosud sídlí v Tel Avivu. Dá se očekávat, že tento Trumpuv zahranične-politický krok vyvolá napětí ve vztazích USA a blízkovýchodních států a rovnež zkomplikuje roli země v izraelsko-palestinském vyjednávání.

Jordánský král Abdulláh již pohrozil, že v případě jakéhokoli jednostranného kroku v tomto směru dojde po celém Blízkém východě k protiamerickým a protiizraelským bouřím; rovněž Saudská Arábie před podobnými kroky varovala. Ze strany izraelského politického vedení dosud nezazněla žádná oficiální reakce na tuto zprávu, Hamás však pohrozil, že pokud americká administrativa k tomuto kroku přistoupí, vyvolá „intifádu“. Také kancelář prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse varovala před destruktivním dopadem tohoto kroku, který podle nich znamená popření jejich práva na východní Jeruzalém coby hlavní město budoucího palestinského státu. Uznání Jeruzaléma jako hlavního města prý „zničí mírový proces“.

Je však zatím nejisté, zdali skutečně k oznámení o přesunutí americké ambasády do Jeruzaléma – a tedy faktické uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele – skutečně dojde. Když byl v pátek (1.12.) kontaktován deníkem Times of Israel mluvčí Bílého domu, tuto neověřenou zprávu odmítl potvrdit. Dodal však: „Pan prezident vždy prohlašoval, že není otázkou, zda se tak stane, nýbrž kdy k tomu dojde. Zatím však pan prezident zvažuje různé možnosti.“ Už předtím, ve středu (29.11.), izraelská televize odvysílala zprávu o tom, že oznámení o přesunutí ambasády je s největší pravděpodobností otázkou pouhých dnů. Bílý dům však reagoval, že takovéto spekulace jsou „předčasné“.

Zatímco Palestinci by východní Jeruzalém (který zahrnuje celé Staré město včetně Chrámové hory a Zdi nářků) rádi viděli jako hlavní město svého budoucího samostatného státu, Izrael vidí Jeruzalém jako své „věčné a nedělitelné“ hlavní město. Americká zahraniční politika už od časů Harryho Trumana doposud podmiňovala uznání Jeruzaléma jako izraelského hlavního města jednáním a souhlasem obou stran, izraelské i palestinské. Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama zastávali názor, že blízkovýchodní konflikt musí být usmířen dvoustátním řešením, v němž bude Jeruzalém rozdělen na dvě části, aby se mohl stát hlavním městem jak Izraele, tak Palestiny. Současný americký prezident Donald Trump však doposud neřekl, že bude prosazovat právě dvoustátní řešení.