Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Historická dohoda mezi Izraelem a Palestinou o dodávkách elektřiny stvrzena

12. 7. 2017, -mk- |  Blízký východ

DŽENÍN – Izraelští a palestinští vysocí představitelé stvrdili v pondělí (10.7.) svými podpisy zásadní dohodu o pravidlech dodávek elektřiny na území palestinské samosprávy. Poprvé v historii se tu určují jasné podmínky dodávek energie, které kvůli miliardovým dluhům v minulosti Izrael často přerušoval. Dohoda byla podepsána v sousedství nové rozvodovny, která má Palestincům zajistit nezávislý zdroj energie. Palestinci tak budou poprvé kontrolovat distribuci elektřiny do svých měst a obcí. Rozvodovna umožní Izraeli posílat na Západní břeh až o 135 megawattů více, třebaže dohoda jej zavazuje jen k 60 megawattům navíc. Tím se dostane tolik potřebné navýšení dodávek do oblastí okolo Dženínu, která nejvíce v minulosti trpěla výpadky proudu. Obě strany, izraelská i palestinská, kvitovaly dohodu jako „historický milník“ a pochvalovaly si vynikající vzájemnou spolupráci.

U podpisu dohody nechyběli vysocí představitelé obou stran – sešli se zde premiér palestinské samosprávy Rami Hamdallah, izraelský ministr energetiky, infrastruktury a vodních zdrojů Juval Steinitz, šéf izraelské elektrárenské společnosti Jiftach Ron-Tal a rovněž koordinátor vládních aktivit na Západním břehu generálmajor Joav Mordechaj.

Podle ministra Juvala Steinitze se jedná o oboustranně výhodný projekt. „Je to dobré pro Palestince, protože dostanou více elektřiny, dodávky budou stabilnější a kvalitnější. A je to dobré i pro Izrael, protože zodpovědnost za dodávky elektřiny do Palestiny nebude padat pouze na izraelskou elektrárenskou společnost,“ prohlásil ministr a dodal, že projekt je důkazem, že „když spolu hovoříme a spolupracujeme, můžeme dosáhnout pokroků“. Oblast elektrické energie by podle něj mohla sloužit jako model pro posílení palestinské infrastruktury pro dodávky vody. Steinitz dodal, že tento projekt by měl pokračovat bez ohledu na proměny politické situace. Spolupráci si pochvalovali i palestinští představitelé, premiér Hamdallah Izraeli poděkoval a projekt označil za „přelomový krok v cestě k naší nezávislosti, který nám pomůže naplnit vzrůstající potřeby našich lidí v energetickém sektoru“.

Dženín je teprve první oblastí, která získala vlastní rozvodovnu. Chystají se však další tři pro oblast Hebronu na jihu, Ramalláhu v centrální části Západního břehu a v Náblusu na severu. Pak bude palestinská samospráva kontrolovat tok elektřiny na celém svém území. V roce 2020 by pak měla následovat výstavba vlastní elektrárny v Dženínu, která by měla pokrýt asi polovinu celkové spotřeby.