Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Hamás zachycen na kamerách, jak krade elektřinu určenou školám a nemocnicím

5. 3. 2018, -mk- |  Blízký východ

GAZA – Koordinátor vládních aktivit na územích generálmajor Joav Mordechaj zveřejnil v sobotu na Facebooku videozáznam nasvědčující tomu, že hnutí Hamás krade dodávky elektřiny určené nemocnicím a školám v pásmu Gazy. Vzhledem ke zhoršení humanitární situace v Gaze – které souvisí s tím, že palestinská samospráva od června loňského roku přestala platit účty za dodávky elektřiny pro Gazu – to znamená, že vládnoucí organizace „okrádá vlastní občany“ a „na obyvatelstvu jí nezáleží, naopak je utiskuje“, napsal Joav Mordechaj do facebookového příspěvku, jímž doprovodil zveřejněný videozáznam. Ten byl pořízen v sobotu okolo 16:30 v oblasti mezi obcemi Maghazi a Chán Júnis. VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

Počátek krize v dodávkách elektřiny se v pásmu Gazy datuje k roku 2013, kdy se Egypt rozhodl jako trest za pašerácké tunely ukončit dodávky levné elektrické energie a Gaza se stala závislá na vlastních zdrojích a na dodávkách z Izraele. Už v té době byly značně omezeny dodávky elektřiny do běžných domácností v Gaze.

Další zhoršení krize nastalo v roce 2017, kdy jediné místní elektrárně došlo palivo a palestinská samospráva se rozhodla přestat platit za většinu dodávek do Gazy. Izrael následně většinu dodávek omezil s tím, že tuto vnitřní otázku si palestinské frakce musí vyřídit mezi sebou.

VIDEOZÁZNAM: Hnutí Hamás odklání dodávky elektřiny určené školám a nemocnicím

Video by JerusalemOnline