Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Hamás přepracoval svou ustavující chartu. Namísto Židů teď bojuje proti okupaci

13. 3. 2017, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Podle zpráv, které ve středu 8. března přinesla světová média, militantní hnutí Hamás, které vládne v Gaze, přepracovalo svůj základní dokument, známý též jako „charta Hamásu.“ Nový dodatek k chartě Hamásu bude podle panarabského deníku a-Šarq al-Awsat publikován v dubnu, po interních volbách uvnitř militantního hnutí. Hamás by tak měl napříště uznat hranice palestinského státu z roku 1967, avšak neuznat stát Izrael a rovněž neodvolat nárok na celé území Palestiny. Dále by měl ve své agendě za své nepřátele namísto Židů označovat okupaci a vedle ozbrojeného boje by měl přijmout i nenásilný odpor, ačkoliv ne jako alternativu tomu ozbrojenému. Hamás by měl rovněž deklarovat svou nezávislost na Muslimském bratrstvu, ačkoliv skupina před 29 definovala sebe samu jako jeho odnož. Podle izraelských médií definice v novém dokumentu vznikly na bázi snahy o porozumění a smíření se s jednotlivými palestinskými frakcemi, Egyptem a dalšími arabskými státy. Nový dodatek charty Hamásu byl dojednán v katarském hlavním městě Doha za přítomnosti politického vůdce Hamásu Cháleda Mišála, bývalého premiéra Gazy Ismaela Haníji a staršího člena Hamásu Músy Ibn Marzuka.

Anglická sekce katarské televize Al Jazeera odvysílala rozhovor s důstojníkem Hamásu Osamou Hamdanem, v němž se Hamdan snaží vysvětlit, že Hamás není antisemitský a jde mu jen o boj proti okupaci, „ať už je okupantem kdokoliv.“ Hamdan není však prvním z členů Hamásu, kdo se takto vyjádřil. Oficiální média Hamásu však překypují antisemitskými sděleními, často zabalenými do islamistické rétoriky.

Zároveň Hamdan v rozhororu pro Al Jazeeru v angličtině přímo nesdělil, že by nový politický dokument měl původní chartu Hamásu zcela nahradit, ovšem ani to výslovně nevyvrátil. Zato, jak upozornil blogger s pseudonymem Elder of Ziyon, funkcionář Hamásu Salah al-Bardawil sdělil zpravodajství Al-Quds v arabštině přímo, že „tento nový dokument Hamásu nebude nikdy alternativou a nikdy nenahradí původní zakládající chartu.“

Gaza nechce být jako Singapur

Poslední pokus o jednání mezi Izraelem a zástupci hnutí Hamás proběhla v druhé polovině února. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman nabídl Gaze masivní hospodářskou pomoc, vybudování letiště a přístavu a rovněž vytvoření 40 tisíc nových pracovních míst. To vše výměnou za navrácení těl mrtvých vojáků a civilních rukojmí, které Hamás drží, a za to, že se Hamás vzdá raketových útoků na Izrael a budování tunelů.

Mluvčí Hamásu Mahmud al-Zahar Liebermanovu nabídku odmítl s tím, že „kdyby Gaza chtěla být jako Singapur, už by to byla dávno udělala i bez izraelské pomoci.“ Dodal přitom, že Hamás hodlá propustit izraelské civilisty jen poté, co budou propuštěni „všichni hrdinní palestinští bojovníci ze všech frakcí,“ čímž narážel na palestinské teroristy odsouzené v izraelských vězeních.

Jen o několik dní později sdělil Zahar televizní stanici al-Aqsa, že „odstranění Židů ze země, kterou okupují od roku 1948 je neměnitelným principem, neboť se to tak píše v Alláhově knize.” „Už jsme osvobodili Gazu, část Palestiny, ale nejsem připraven akceptovat pouze Gazu,” dodal s radou posluchačům, aby nikdy neužívali termín hranice z roku 1967.

Není to tedy poprvé, co se lídři Hamásu obraceli na světová, zejména anglofonní média s tím, že jsou ochotni přijmout dvojstátní řešení založené na hranicích z roku 1967, ale jejich oficiální mluvčí a média přitom nepřestávají slibovat osvobození území, které dnes tvoří stát Izrael.