Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Gaza na počátku Ramadánu: Den Nakby, důsledky pondělních střetů a „co s tím“

17. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Den Nakby (15. května) proběhl takříkajíc „dobře“: bylo méně mrtvých než během pondělních protestů vůči přemístění americké ambasády do Jeruzaléma. Světová média mezitím informovala o krveprolití (62 mrtvých, včetně nezletilých) a na výzvu Kuvajtu se sešla Rada bezpečnosti OSN. Úterní protesty narušil de facto vysoký počet pohřbů, s nimiž organizátoři nepočítali. Vedení Hamásu vyzvalo k pomstě zabitých, podle izraelských zdrojů však zároveň Izraeli z pondělka na úterek nabídlo, že může nepokoje „uklidnit“. Další vývoj a průběh možných jednání není z médií jasný, v úterý však byly nepokoje méně prudké – a byli zastřeleni „jen“ dva lidé. Hamás nicméně oznámil, že bude i nadále požadovat právo na návrat uprchlíků: „Naše dnešní zpráva zní, že Pochod návratu a prolamování obklíčení bude pokračovat a že masakr, který izraelská okupace spáchala na naší protestující a vracející se mládeži jen posílí naši vytrvalost, odhodlání a setrvání v požadavku práva na návrat.“

Během středy se do vyjednávání zapojil Egypt, a zdá se, že se podařilo dojednat alespoň dočasné umírnění protestujících. Zároveň začíná muslimský postní měsíc Ramadán, během něhož dochází k zostření náboženského rozměru politických problémů a větší ochotu extrémistů k sebeobětování. Muslimům ovšem není během dne povoleno jíst ani pít, což prakticky znemožňuje mnohahodinové denní demonstrace. Pokud by protesty měly být skutečně razantní a opakované, mohly by se po další 4 týdny odehrávat jen v noci, nanejvýš v časných ranních hodinách.

Důsledky pondělních střetů

Nemocnice Aš-Šifá je stále plná raněných a ministerstvo zdravotnictví v Gaze vyzvalo občany k dárcovství krve. – A to vzdor dobrovolnickým hlídkám v místech nepokojů (složených často studentek medicíny a zdravotnických škol), které poskytují ošetření na místě.

Vysoký je také počet zadržených: Věznice bezpečnostní služby Šin Bet jsou přeplněné a vláda v úterý jednala za zavřenými dveřmi se členy Nejvyššího soudu, aby (alespoň dočasně) umožnili snížit prostorové minimum na jednoho vězně (necele 3 m čtv.). Soudce Chanan Melcer prohlásil, že „současné standardy izraelských věznic jsou horší i ve srovnání s nedemokratickými zeměmi“ (Haaretz).

V úterý se několik domů v jihoizraelské obci Sderot stalo terčem kulometné palby, naštěstí nikdo nebyl zraněn. V odvetu pak ze středy na čtvrtek zaútočila izraelská armáda na pozice Hamásu. Podle zpráv IDF šlo o infrastrukturu ve vojenských objektech a výrobny zbraní.

Plné kavárny i humanitární krize

Podle komentátorky Noy Landauové (Haaretz) přičítá izraelská vláda plnou zodpovědnost za krveprolití Hamásu, ale zároveň už dlouho jedná o humanitární situace v Gaze. Podle tohoto zdroje je vláda rozdělená jak v přístupu k řešení, tak v tom, zda několik měsíců se zhoršující stav lze již označit za humanitární krizi. Větší část kabinetu údajně řeší bezprostřední – a zcela reálné – ohrožení Izraelců, žijících v bezprostředním sousedství Pásma Gazy.

Pokud jde o „tradiční“ názorové rozdělení v rámci bezpečnostních sil, pak zástupci IDF považují za bezpečnostní zájem Izraele, zabránit humanitární krizi, zatímco zástupci Šin Bet se domnívají, že situace není tak zlá. Každý přitom argumentuje jinou zkušeností: IDF ji má především z okolí bezpečnostního plotu, Šin Bet má k dispozici snímky přeplněných kaváren v městě Gaza.

Nyní se ovšem zdá, že většina bezpečnostního kabinetu považuje zlepšení životních podmínek v Gaze za bezpečnostní cíl Izraele. Snížení 60 % nezaměstnanosti a zlepšení přístupu k pitné vodě (nyní asi 95 % dostupné vody není vhodné k pití) může snížit ochotu lidí vrhat se na hranicích do ostré palby IDF. Tolik Noa Landauová.