Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Eskalace násilí mezi Hamásem a Izraelem si vyžádala desítky zraněných i mrtvé

13. 11. 2018, -rjw- |  Blízký východ

JERUZALÉM/GAZA – V noci na pondělí provedla IDF v Gaze útok, při němž zabila sedm operativců Hamásu, včetně dvou velitelů; jedním z nich byl Núr Baraka z brigád al-Kasám. Během operace byl zabit také jeden izraelský voják. Hamás jako odvetu začal pálit na obydlená území Izraele rakety: poslední údaje mluví o 300 raketách. Asi 60 jich zachytil izraelský protiraketový systém Železná kupole, další dopadly na volná prostranství a nejméně dva domy v Aškelonu a autobus. Podle pozdějších zpráv byl v noci na úterý v troskách domu v Aškelonu nalezen jeden mrtvý, podle listu Haaretz má jít o Palestince z Hebronu. Z trosek byly v kritickém stavu vyproštěny i tři ženy. Vážně byla zraněna také seniorka a devatenáctiletý voják základní služby. IDF zaútočila na oplátku na 70 cílů v Pásmu Gazy. Ty si podle arabské stanice Al Džazíra vyžádaly tři životy.

V noci z neděle na pondělí 12. listopadu pronikla do území Pásma Gazy speciální jednotka. Z toho, co je zatím známo, došlo k boji, při němž bylo zabito sedm operativců Hamásu, jeden izraelský voják byl zabit a jeden zraněn. Není známo, jaký byl cíl operace, ani další podrobnosti.

IDF vydala následně prohlášení, že „záměrem nebylo zabít nebo unést teroristy, ale posílit bezpečnost Izraele. Jednotka se odvážila k hrdinskému a mimořádně obtížnému boji a dokázala se pak celá zase stáhnout. Oceňujeme statečnost podplukovníka M. a jeho spolubojovníků.“ – Podplukovník M. je onen zabitý voják, údajně jednačtyřicetiletý otec dvou dětí, podle některých spekulací drúzského původu. K zabití i zranění došlo při „počátečním incidentu“, nikoli během následného ústupu. Podle arabských zdrojů kryl ústup vojáků letecký útok. Vojáci se údajně dostali nazpět autem.

Izrael samozřejmě čekal okamžitou odvetu: Z Gazy bylo ještě během noci vypáleno na Izrael 17 raket. Ráno byly na jihu Izraele zavřeny školy a nejezdily vlaky mezi Aškelonem a Sderot.

Vážná obvinění ze sabotáže míru

Rakety mířily na jih Izraele. Přibližně 60 raket zachytila protiraketová obrana Železná kupole, zbývající zasáhly volná prostranství i obytné domy. V Aškelonu vážně zranily šedesátiletou seniorku, jejíž byt byl poškozen, 6 osob zranily šrapnely. Došlo k vážnému poškození řady aut a budov. Podle pozdějších zpráv byl v troskách domu v Aškelonu nalezen jeden mrtvý, podle listu Haaretz má jít o Palestince z Hebronu. Z trosek byly v kritickém stavu vyproštěny i tři ženy.

Jedna raketa zasáhla autobus, v němž krátce předtím seděli izraelští vojáci. Při výbuchu byl vážně zraněn devatenáctiletý voják základní služby; spolu s řidičem, který utrpěl šok, byl převezen na kliniku Soroka v Beerševě. Vzhledem k velkému počtu zasažených míst zatím chybí přesnější výčet škod. Izrael reaguje nálety na 70 cílů v Pásmu Gazy; ty si podle arabské stanice Al-Džazíra už vyžádaly tři životy.

K incidentu došlo během egyptských snah o zprostředkování příměří mezi Izraelem a teroristickými skupinami ovládajícími Gazu, při nichž se Izrael a Katar dohodli na otevření přístavu na Kypru, který by měl sloužit Gaze. Noční akce IDF tak již vyvolala spekulace několikerého druhu: Podle některých šlo ve skutečnosti o neúspěch. Podle BBC, které mluvilo s bývalým generálem IDF, šlo nejspíše o operaci, která měla sloužit ke sběru dat, ale která se zvrtla. Americké noviny New York Times píší o „zpackaném útoku“; ze strany opozice vůči Netanjahuovi padají také vážná obvinění, že celá akce byla připravena jako „sabotáž rozhovorů o příměří“. Premiér Netanjahu přerušil návštěvu Francie a vrátil se do Izraele, aby se pokusil krizi řešit.