Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Egyptští žáci se poprvé budou učit o mírové smlouvě mezi Izraelem a Egyptem

17. 2. 2016, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Po více než třiceti letech od uzavření mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem, po jomkipurové válce roku 1979, se o této skutečnosti budou učit egyptští žáci. Autoři učebnice pro žáky devátých tříd zahrnuli do textu učebnice i několik odstavců z této smlouvy, které hovoří o „ukončení válečného stavu mezi zeměmi“ a že „každá strana respektuje suverenitu a nezávislost té druhé“. Dále se vypráví i o vraždě tehdejšího prezidenta Anvara Sádáta, který mírovou smlouvu s tehdejším izraelským premiérem Menachemem Beginem podepsal, a promluvil i v izraelském parlamentu. Nezmiňuje však, kým byl Sádát zavražděn – totiž lidmi, co smlouvě oponovali. Autoři rovněž poznamenávají, že Begin i Sádát byli oceněni Nobelovou cenou míru. Podle izraelského armádního rádia, které o knize informovalo, je zahrnutí výuky o míru s Izraelem součástí reformy školních osnov, kterou egyptské ministerstvo školství ohlásilo před dvěma lety. Změny, které jsou politického charakteru, byly provedeny u 1300 učebnic.

Podle izraelského armádního rádia, které má knihu k dispozici, je text o mírové smlouvě s Izraelem napsán fakticky, a bez jakéhokoliv negativního sentimentu vůči Izraeli. Zato až dosud vyzdvihovaná role bývalého prezidenta Egypta Husního Mubáraka, který během jomkipurové války sloužil jako velitel leteckých ozbrojených sil, byla upozaděna. Mubárak byl z prezidentského křesla sesazen demonstranty během tzv. Arabského jara v roce 2011, po třiceti letech ve funkci hlavy státu.

Z učebnic byly rovněž vyňaty některé pasáže, které tam přibyly za krátkého působení prezidenta Muhamada Mursího v letech 2012 -13. Tyto pasáže hovoří o islámských hodnotách, ale tak, jak jsou prezentovány radikálním hnutím Muslimské bratrstvo. V roce 2013 byl Mursí sesazen a nahrazen tehdejším armádním velitelem Abd al-Fattáhem as-Sísím a Muslimské bratrstvo v Egyptě postaveno do ilegality.