Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Egyptské muzeum vystavilo portrét Goldy Meirové. Po necelém dni musel pryč

15. 6. 2015, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Portrét čtvrté izraelské premiérky Goldy Meirové, který byl součástí výstavy muzea v Egyptě, způsobil pohoršení u některých návštěvníků a následně v egyptských mainstreamových médiích a musel být neprodleně z výstavy odstraněn. Výstava, s níž muzeum „Žen průkopnic“ v Gíze zahájilo v sobotu 13. června svůj provoz, si klade za cíl informovat o osudech žen, které změnily lidskou společnost. Ředitel muzea argumentoval, že smyslem výstavy bylo upozornit na úlohu žen, a nikoliv „normalizovat vztahy s Izraelem“, což je politika, kterou drtivá většina egyptské společnosti odmítá dokonce ještě 36 let poté, co obě země podepsaly mírovou dohodu.

Portrét Goldy Meirové se v expozici nacházel mezi portréty někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové nebo manželkami egyptských prezidentů Suzanne Mubarakové a Džehan Sadátové. Ředitel nově vzniklého muzea Abdel Salam Radžáb se za vystavení portrétu izraelské političky rychle do egyptských médií omluvil. „Byla to chyba, která byla napravena. Nikdo nesmí pochybovat o našem patriotismu,“ řekl. Dále vysvětlil, že muzeum shromáždilo sedmdesát portrétů žen různých národností, které ať už negativně nebo pozitivně ovlivnily dějiny lidstva, a to od faraónských dob až do současnosti.

Mezi hlavními stěžovateli byl egyptský spisovatel Jusef al-Qaid, který dokonce požadoval, aby stát zahájil proti tomu, kdo je za vystavení portrétu Meirové v muzeu odpovědný, soudní proces. Goldu Meirovou přitom vykreslil jako „nejnebezpečnější ženu v historii Izraele“ a „protiarabskou extremistku“. Dále umístění jejího portrétu v muzeu v rámci výstavy nazval „vlastizradou“.