Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Egyptská armáda v Gaze ničí teroristické tunely, Gazané mluví o „egyptské Nakbě“

4. 11. 2014, -jg- |  Blízký východ

GAZA – Egyptská armáda už zdemolovala nejméně 800 domů v Gaze. Obyvatelé Gazy hovoří o „egyptské Nakbě“ s odkazem na národní „katastrofu“ palestinského lidu v roce 1948. Na rozdíl od konfliktu s Izraelem letos v létě však nyní probíhá vojenská operace bez většího zájmu světové veřejnosti. Ze svých domovů už byly vyhnány stovky rodin a Egypt dál pátrá po teroristických pašeráckých tunelech vedoucích z Gazy na jeho území. Nedávné satelitní snímky totiž ukázaly, že jich jsou ještě stovky. Egyptská armáda se též snaží vytvořit nárazníkové pásmo poté, co bylo před dvěma týdny v pátek sebevražedným atentátníkem z Gazy na Sinaji zabito 33 egyptských vojáků.

Egyptská armáda pokračuje v ničení domů a vyhánění jejich obyvatel v jižní Gaze, při hranici s Egyptem. Zřetel prý nebude brán ani na muslimské duchovní a mešity, pokud se ukáže, že pašerácké tunely, proti nimž je akce zaměřena, se nacházejí i pod jejich mešitou. Ačkoliv v minulosti Egypt zničil na 1500 teroristických tunelů vedoucích na jeho území, poslední satelitní snímky jich odhalily ještě dalších několik stovek.

Ve svém plánu vytvořit na území Gazy při hranici s Egyptem nárazníkovou zónu chce Egypt zničit a evakuovat všechna stavení i zemědělské provozovny ve vzdálenosti 0,5 km kolem společné 13 km dlouhé hranice. Dodatečně má být kolem celé hranice vykopán obranný kanál o hloubce i šířce 20 metrů. Podle informací z minulého týdne nabídl Egypt obyvatelům, kteří mají být evakuováni, finanční náhradu. Dvě stě rodin ji přijalo, na 680 rodin ji stále odmítá.

Zatímco egyptská státní zpravodajská agentura Al-Ahram popisovala, že Gazané při akci spolupracovali, neboť teroristická organizace vládnoucí v Gaze proměnila jejich životy v peklo, katarské noviny citovaly některé tamější obyvatele, kteří připodobnili egyptské vytváření nárazníkového pásma k „Nakbě“, tj. „Katastrofě“ v roce 1948, kdy arabští obyvatelé opouštěli rodící se stát Izrael, který čelil útokům okolních arabských států ve válce o nezávislost.

Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi vojenskou akci v Gaze ospravedlnil jak dvěma teroristickými útoky na Sinajském poloostrově z minulých týdnů, při nichž zemřelo 33 Egypťanů, tak důkazy, že Hamás dodává z Gazy zbraně na Sinaj džihádistům, kteří sympatizují s Islámským státem (ISIS). Podle prezidenta Sisiho je Sinaj ve stavu ohrožení a Egypt v Gaze svádí „existenční válku“.