Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Egypt zařadil ozbrojené křídlo Hamásu na seznam teroristů. Hamás zuří

3. 2. 2015, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – Po nedávných útocích na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji, které stály život 31 egyptských vojáků a další skončili se zraněním, označil na konci ledna egyptský soud ozbrojené křídlo Hamásu, brigády Izz ad-Dína al-Kássama, za teroristickou organizaci. Mluvčí militantního hnutí Hamás, které operuje z Gazy, to označil za rozhodnutí, které jen “poslouží okupaci”. Následovně představitelé Hamásu oznámili skrze agenturu Reuters, že Egypt již nadále nebudou akceptovat jako prostředníka při palestinsko-izraelských jednáních.

I když se k útoku na Egypťany na Sinaji přihlásila pobočka ISIS, která si říká “Sinajská provincie”, egyptský soud poukázal právě na Hamás a obvinil brigády Izz ad-Dína al-Kássama z toho, že užili tunelů pod hraničním přechodem mezi Gazou a Egyptem Rafáh a do útoku byli přímo zapleteni. Toto prohlášení však odmítl mluvčí Hamásu Sami Abu Zahri a označil jej za “politické rozhodnutí, které jen poslouží okupaci”.

V sobotu 1. února představitelé Hamásu sdělili zpravodajské agentuře Reuters, že od nyní už nebudou Egypt akceptovat jako mediátora při jednáních Hamásu s Izraelem. Egypt stál už delší dobu za jednáními mezi Izraelem a hnutím Hamás, naposledy při dojednání příměří konfliktu v Gaze v létě 2014. Politický vůdce Hamásu Ismaíl Haníja se nechal slyšet, že “Egypťané ztratili veškerý smysl pro spravedlnost” a že “brigády Izz ad-Dína al-Kássama jsou zdrojem pýchy, respektu a statečnosti”.

Od července 2013, kdy byl vojenským pučem sesazen egyptský prezident Mohamed Mursí a od moci odstaveno Muslimské bratrstvo, vyhlásil egyptský prezident Abd al-Fattáh al-Sísí válku teroristickým uskupením. Začaly se ničit tunely vedoucí na území Egypta z Gazy a v palestinské enklávě začal Egypt bourat domy a budovat nárazníkovou zónu. Při posledních pátečních střetech egyptské armády s džihádisty přišly o život dvě děti. Šestiměsíční miminko bylo zastřeleno a šestiletý chlapec zahynul při výbuchu rakety na Sinajském poloostrově. Dva další lidé byli zraněni, včetně dvanáctiletého mladíka. Pátečnímu boji předcházela čtvrteční teroristická akce na egyptské bezpečnostní složky, která měla být odvetou militantů za vládní zátah na přívržence bývalého prezidenta Mursího, při níž už byly v Egyptě stovky lidí zabity, tisíce vzati do vazby a nad desítkami byl vyřčen soudní rozsudek smrti.