Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Egypt zakázal film Exodus, pyramidy v něm totiž staví židovští otroci

2. 1. 2015, -jg- |  Blízký východ

KÁHIRA – V Egyptě zakázali americký film Riedleyho Scotta „Exodus“. Podle cenzorů egyptského ministerstva kultury totiž film trpí zásadními historickými nedostatky. Například jsou v něm pyramidy stavěny za pomocí židovských otroků a Rudé moře se rozestupuje na zásah Mojžíše, a nikoliv zemětřesením, jak si myslí egyptský cenzor. Objevuje se v něm trest smrti oběšením a líčí starověké Egypťany jako divochy. Navíc je rasistický k Židům, protože ti v něm vyvolají ozbrojené povstání. Podle egyptské komise se jedná o další snahu judaizovat egyptskou historii, což jen dokazuje, že sionisté tahají za nitky světového filmového průmyslu.

Tentýž film byl již dříve zakázán rovněž v Maroku a ve Spojených arabských emirátech. V Maroku údajně proto, že zobrazuje postavu Mojžíše, který je v islámu prorok, a proto by neměl být zobrazen na filmovém plátně.

Cenzory arabských emirátů neprošel americký film rovněž kvůli „faktickým nesrovnalostem ohledně islámu i dalších náboženství“. Pravdou je, že již dříve byly v muslimských zemích zakázány filmy, které zobrazovali biblické postavy. Naposledy třeba snímek o biblické potopě „Noe“. Ve filmu Exodus je rovněž zobrazen bůh jako malé dítě, což vzneslo kritiku i v západních zemích.