Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Drúzové na Golanech napadli izraelskou sanitku, co převážela raněné Syřany

25. 6. 2015, -jg- |  Blízký východ

MADŽDAL ŠAMS – Skupina asi 150 drúzů v pondělí 22. června napadla sanitku, která v Izraeli převážela zraněné Syřany. Jeden z nich přitom tento útok nepřežil, vojáci IDF byli zraněni. Jedná se už o druhý takový útok na santiku se syrskými pacienty. Izraelští drúzové protestují proti léčení Syřanů v Izraeli, protože se domnívají, že jde o militanty, co masakrují drúzy v Sýrii. Premiér Netanjahu sdělil, že strůjci lynče budou potrestáni, že Izrael je zemí dodržující zákony a že se nenechá vtáhnout do anarchie panující v jeho okolí. Vůdci drúzské izraelské komunity lynč odsoudili a volají po zklidnění situace. Izrael ve svých nemocnicích léčí válkou postižené Syřany už čtvrtým rokem. Minulý týden se Izrael dohodl s předáky drúzů na otevření hranic a určitém typu pomoci jejich syrským druhům, do války v Sýrii se však zapojit nechce.

Izraelští drúzové ve vesnici Madždal Šams vysvětlují útok na izraelskou sanitku převážející Syřany tím, že se mělo jednat o zraněné rebely, které na Golanech masakrují jejich spoluvěrce a leckdy i příbuzné. Útok se stal v pondělních večerních hodinách, kdy dav asi 150 lidí zasypal armádní sanitku kameny a přitom zranil vojáky a jednoho z převážených syrských pacientů zabil. Není jasné, kdo rozpoutal útok na sanitku a zda se jednalo jen o izraelské občany. Na Golanských výšinách žije hodně drúzů bez izraelského občanství, kteří jsou věrni syrské vládě. Později vyšlo najevo, že jeden z vojáků IDF mohl nedopatřením drúzům prozradit, že IDF bude převážet syrské raněné.

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada drúzký útok na sanitku pochválila. „Dva teroristé fronty al-Nusra byli v pondělí zabiti, když hrdinové na okupovaných Golanech konfrontovali sionistickou sanitku, která je převážela na léčení do nemocnic izraelské entity,“ stálo v prohlášení syrské vlády. IDF však trvá na tom, že šlo o civilisty. „Nemáme na hranicích žádný filtr. Ve chvíli, kdy zraněná osoba dorazí na naše hranice, je jí poskytnuta pomoc. Prohlašovat, že pomáháme al-Nusře, je jednoduše nesprávné,“ řekl mluvčí IDF Moti Almoz.

Drúzové na Golanech, které okupuje Izrael od války v roce 1967, včetně těch ve vesnici Madždal Šams, zůstali věrni syrskému režimu a nemají izraelské občanství. Oproti tomu izraelští drúzové mají vyšší procentní poměř mužů sloužících v IDF než samotní židovští Izraelci. „Toto není náš způsob jednání. Drúzská víra, hodnoty i zvyky zakazují ubližovat raněným. Je to čas zkoušek pro nás všechny,“ sdělil vůdce izraelské drúzské komunity Maufak Tarif a dodal, že drúzové byli extrémně popuzeni, když na hebrejskojazyčném kanále Arutz 2 byl citován raněný Syřan léčený v Izraeli, že po uzdravení bude pronásledovat příslušníky drúzské víry.

Minulý týden militanti al-Nusry prokazatelně zmasakrovali v provincii Idlib dvacet drúzských vesničanů při snaze zkonfiskovat jejich domy a majetek. V Izraeli se konaly na mnoha místech drúzské demonstrace, sami izraelští drúzové nashromáždili téměř 2 miliony dolarů na pomoc koupě zbraní pro syrské spoluvěrce. Drúzští představitelé se obrátili s žádostí o pomoc na Izrael a USA. Izrael přislíbil utvoření nárazníkové zóny v blízkosti svých hranic, která by v případě nutnosti umožnila drúzům z přilehlé vesnice Khadr uprchnout. Vojensky intervenovat v Sýrii však nebude. „Po USA chceme, aby napadli Islámský stát i v tomto regionu, tak, jako to dělá i jinde v Sýrii,“ řekl Tarif.