Dnes je 4. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Draci a požár hraničního přechodu: Nepokoje v Gaze jsou čím dál záhadnější

7. 5. 2018, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Nevydařený let draků, požár na přechodu pro humanitární pomoc a dva izraelské drony sestřelené z praků. Naštěstí žádní mrtví. A poštovní holubi mířící s mírovými zprávami do Izraele. Tak lze shrnout další „Pochod návratu“, který se konal v pátek 4. května. Novou zbraní v nepokojích letošního jara jsou létající draci s hořícími ocasy. Protestující v Gaze je pravidelně posílají po větru do zemědělských oblastí Izraele. Zbraně připomínající dětské hračky a jsou někdy vyzdobené barvami Palestiny, jindy hákovým křížem a s rostoucím suchem jsou čím dál nebezpečnější. Izraelské úřady již zařadili pouštění zápalných draků mezi teroristické akce a vojáci smějí na pachatele vystřelit. Tento pátek se ale v Burejdži v centrální Gaze doslova obrátil vítr a draci zamířili naopak na území Gazy. Tentýž vítr posílil slzný plyn, který vypustili příslušníci IDF.

Jeden z demonstrantů, Ismaíl al-Krinavi prohlásil: „Vítr teď pracuje proti nám, ale počkáme, až se obrátí. Pak zapálíme desítky draků a spálíme jim [Izraelcům] obilí. Prodávají obilí a kupují střely, aby do nás stříleli.“

Hamás jedná proti Palestincům

Podle zpráv IDF podpálila téhož dne skupina protestujících budovy hraničního přechodu Kerem Šalom. Při útoku byly výrazně poškozeny trubky na plyn a naftu. Snímky hořícího přechodu jsou z izraelské strany, která zdůraznila sebedestruktivitu této akce. „Hamás takto jedná proti zájmům obyvatel Gazy, zhoršuje jejich situaci a využívá to k vlastním cílům,“ stojí v prohlášení IDF. Žhářský útok potvrdil jeden z demonstrantů na sociálních sítích, když uvedl: „Zapálili jsme prostory používané okupací [Izraelem]“ (zprávu podala agentura Reuters). Podle IDF byla poškozena jen palestinská část přechodu.

Sečteno a podtrženo:

Akce se zúčastnilo kolem 10 000 lidí na šesti místech. Tento pátek nebyl nikdo zabit; zatím IDF zastřelila 43 palestinských demonstrantů, včetně nezletilých a dvou novinářů. Izrael ztratil dva monitorovací drony, sestřelili je demonstranti pomocí kamenů vrhaných z praků. Zároveň v Gaze proběhl první zárodek akce na podporu míru.

S novými informacemi přicházejí nové otázky, aniž bychom mohli zodpovědět ty staré: Jakou mají v dvoumilionové Gaze protesty skutečně podporu? Co znamenají nelogické (nebo zdánlivě nelogické) kroky obou stran, jako nepotvrzení zmínky o dvou střílejících demonstrantech minulý týden, co zkušení pouštěči draků, kteří si „nevšimli“, že vítr fouká opačně? A co zapálení přechodu Kerem Šalom?

VIDEO: Draci z Gazy zapálily izraelské pole