Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Demonstranti v Maroku symbolicky popravovali Židy. Tři tisíce Maročanů proti tomu podepsalo petici

31. 10. 2015, -jg- |  Blízký východ

CASABLANCA – Několik tisíc lidí se zúčastnilo v neděli 25. října demonstrace na podporu palestinské intifády v městě Casablanca na severu Maroka. Součástí demonstrace byl alegorický průvod, během něhož byli dva muži oblečení jako ultraortodoxní Židé symbolicky popraveni poté, co s krumpáči představovali útok na maketu Skalního dómu, zřejmě symbolizujícího mešitu al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, o níž palestinští vůdci neustále tvrdí, že je ze strany Izraele v ohrožení. V reakci na nedělní události obdržela marocká vláda petici, kterou podepsalo přes tři tisíce Maročanů, požadujících odsouzení protižidovských projevů a nabádání k násilí. Antisemitismus je v Maroku relativně řídký jev. V minulých letech země investovala miliony dolarů do rekonstrukce svých židovských památek.

Petice doručená marocké vládě požaduje, aby demonstrující byli vedeni k odpovědnosti za modelovou popravu Židů, která je v podle nich nezákonná. Rovněž se podepsaní pod peticí s názvem „Sdružení marockých občanů proti podněcování k vraždění Židů v Maroku“ poukazovali na jevy jako je pošlapávání Davidovy hvězdy, nebo děti pochodující a pokřikující „Smrt Izraeli“ a „Budeme obětovat naši krev a naše duše pro al-Aksá“. Singnatáři vyjádřili obavy o marockou židovskou komunitu, která v současnosti čítá dva až tři tisíce členů, a podotkli, že muslimskou komunitu tato demonstrace uráží také. Sdělili dále, že antisemitismus ohrožuje pluralitu a toleranci, která je zakotvena v ústavě Maroka.

Nedělní demonstrace měla být reakcí na poslední vlnu násilí v Izraeli, která je, jak tvrdí arabský svět, jen přirozenou reakcí na zločiny Izraele. Arabská média, včetně mnoha marockých, soustavně tvrdí, že izraelské bezpečnostní složky bezdůvodně popravují palestinské mladistvé, anebo že vedle jejich mrtvých těl aranžují posléze nože, aby je pak mohli obvinit z útoků.

Početné židovské komunity žily na území Maroka ještě dlouho v předislámské době. Během prvních dvaceti let po vyhlášení nezávistosti státu Izrael čtvrt milionu Židů zemi opustilo. Několik desítek jich bylo zavražděno během několika pogromů, které se odehrály mezi lety 1938 a 1954. V současnosti žije v marockém království zhruba třítisícová židovská komunita. Nejvíce marockých Židů přebývá právě v Casablance, kde se nachází i malé židovské muzeum.

Video: Maroko, Demonstrace na podporu palestinské intifády, 25. října 2015 Casablanca (arabsky/anglické tit.)